1. Buďte flexibilní cestující
Netrvejte na datech a destinaci. Občas cesta sama dobře ví, kam vás má zavanout:). Uvidíte, že žádné rozhodnutí není špatné, a když zkrátka nikdo nejede tam, kam potřebujete, tak to vezměte jinudy.

2. Dálnice jsou nuda…
…ale také po nich nejvíce jezdí řidiči nabízející volná místa na portálech se spolujízdou. Na těchto trasách s téměř 100% jistotou vždy najdete nějaký spoj. Z Prahy až do Istanbulu nejsou dálnice asi jen na třech úsecích po maximálně 20 kilometrech. Na druhou stranu cesta je moc pěkná, jede se údolím nebo přes malé vesnice. Pokud se chcete dostat z jedné země do druhé a je vám jedno kam, pak do vyhledávače BlaBlaCaru zadejte například Praha – Chorvatsko. Vyjedou vám všechny nabízené jízdy do Chorvatska.

Lucie

3. Pokud jste žena…
…pak vyhledávejte vždy přihlášená do systému BlaBlaCaru. Jízdy, které jsou nabízené pouze ženám, se zobrazují pouze jim. Proto musíte být přihlášená.

4. Kontaktujte řidiče hned
Největší chyba, kterou jsem dělala na začátku, bylo spoléhání na dostupnost inzerovaných míst v autě. Dělo se to v případě řidičů, kteří nabízeli jízdu na dotaz (bylo třeba je kontaktovat bez rezervace, funguje například u polských řidičů). Občas se mi pak stalo, že řidiči už měli auto plné, přestože na stránkách BlaBlaCaru tvrdili něco jiného. Toto se mi nepřihodilo u těch řidičů, kteří mají automatické schválení rezervace nebo nastavení schválení rezervace cestujících.

5. Pořiďte si lokální simku s daty
Je to jednoduché, pohodlné a zároveň finančně výhodné. Pro koupi simky budete potřebovat cestovní pas nebo občanský průkaz. Například v Chorvatsku není třeba ani jedno. Cena za sim kartu s 1GB dat se pohybuje od 5 do 11 EUR.

Odjezd

6. Ubytování ad hoc
Pokud budete nárazově řešit přejezdy, pak vám přijde vhod i hodně flexibilní ubytování. Já jsem ubytko často řešila jen pár hodin před příjezdem přes Airbnb.com nebo Booking.com. Hodit se může také Hostelworld.com, Rentalia.com (pouze pro Španělsko, Itálii, Portugalsko a Chorvatsko – je levnější než Airbnb.com a bez poplatků).

7. Dělejte delší zastávky
Je sice pěkné dojet za 16 dní do Istanbulu a zpátky, ale zároveň je to pořádný fičák. Nejlepší je na každém místě zůstat alespoň dvě, nejlépe tři noci. Během toho neměňte ubytování. Optimální délka cesty v autě je šest hodin. Po sedmi hodinách v autě je člověk už unavený, malátný a ze zbytku dne moc nemá.

8. Aplikace, které používám
Jako cestující nejčastěji používám:
 Google Maps (navigace)
 TripAdvisor (když hledám nejlepší místa na kafe, jídlo, zábavu)
 WhatsApp, Skype, Hangouts (online komunikace). Skype si můžete nabít pár Eury a budete telefonovat za pár centů v rámci země i do zahraničí (musíš být na wi-fi)
 CityMaps2Go – offline mapy, dobré pro mezičas, kdy nejste připojeni k internetu
 Wallet pro iOS či jeho alternativy pro Android – ukládám zde boarding passy, detaily k ubytování přes Airbnb.com, Hostelworld.com a další portály)
 Snapseed a Afterlight, aby byly moje fotky na instagramu co nejhezčí
 a samozřejmě BlaBlaCar a Uber

Staří známí ze spolujízdy

9. Malé zavazadlo
Čím méně, tím lépe. Auta nejsou nafukovací a na každém ubytování je pračka. Hlavně v létě si proto vezměte jen pár triček, dvoje kalhoty a dámy oblíbené šaty. Prala jsem vlastně obden a nemusela díky tomu tahat velký kufr. (Chlapi s balením asi problém nebudou mít:)

10. Komunikujte s řidičem aktivně
Jo, jo. Hned od druhého řidiče jsem dostala vynadáno, že málo odepisuji na zprávy. Řidiči nemají bohužel tak skvělé zkušenosti s cestujícími, jako se mnou:) Občas jim prostě cestující na domluvené setkání nedorazí a ani se neomluví. Pro klid jejich duše je proto dobré jim nejen napsat, ale také se přesvědčit, že jim zpráva došla. Máte hned několik možností – přes mail, sms, whatsapp, který je mezi řidiči rozšířený, nebo hangouts. Pochopitelně přes internet si toho moc nenapíšete, když jste oba v zahraničí, a je dost pravděpodobné, že řidič ve svém přístroji nemá datový roaming. Domluvte se také s řidičem, v jaké měně mu za cestu zaplatíte. Nejlepší je, když pak máte částku přesně, řidiči většinou nemají drobné nazpátek. Druhou důležitou informací je, kde vás řidič nabere a pak také vyloží. Zdá se to jako samozřejmost, ale není.

Foto: Lucie Radová