Chata u Máchova jezera

“Mácháč” – klasika všech dovolených! Díky FAM Architektům, kteří v borovicovém háji u jezera postavili tuto elementární stavbu naprosto respektující okolí pro nás toto místo však dostává nový, designový, rozměr. Chata vznikala s maximálním respektem k charakteru místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu, který zde předtím stával. Slouží k celoroční rekreaci a jachtingu, který její majitelé milují. Drobná architektura také sbírá jedno ocenění za druhým: Národní cenu za architekturu 2014, nominaci na Mies van der Rohe Award 2015 (Evropskou cenu za současnou architekturu). Je také nominována na letošní Českou cenu za architekturu, zda se chata probojuje mezi finalisty či dokonce získá hlavní cenu, bude známo na konci listopadu 2017. A my jí rozhodně budeme držet palce!

Foto: Tomáš Balej

Hnízdo ve Strančicích

Ano, my víme, nejedná se přímo o chatu, ale povědět o “hnízdu” architekta Jana Tyrpekla jsme vám prostě museli! Hnízdo vzniklo z touhy stavět a experimentovat. Stavět jen tak pro radost, nejen architektů ale i lidí v okolí. Jedná se o velký experiment s materiálem, hmotou a umístěním objektu v neobvyklých podmínkách – v koruně stromů. Samotná stavba probíhala jako workshop, kterého se zúčastnili studenti i absolventi fakult architektury. Cílem bylo zhotovit objekt ve stromě – úkryt pro děti i dospělé. Hnízdo váží jen 80 kilogramů, ale unese zhruba trojnásobek své váhy. Hned bychom si tam vlezli…

Foto: Antonín Matějovský

Chata v Zadní Telnici

Architekt Svatopluk Sládeček je známý svojí láskou k venkovské architektuře. Má za sebou několik nápaditých realizací rodinných domů. Tentokrát si však studio NEW WORK “střihlo” chatu nedaleko Ústí nad Labem. Vzhledem k drsnému horskému prostředí, do něhož je obec Zadní Telnice zasazena, zde architekti museli využít povrchové materiály, které vynikají svojí odolností. To, co se může jevit jako hendikep v tomto případě slaví jednoznačný triumf. Oplechovaná fasáda nás opravdu hodně baví!

Foto: Daniela Dostálková

Lesní útulna, Dobrá Voda – Kovářov

Drobná česká architektura mezi Táborem a Příbramí si proklestila cestu i mezi zahraniční odborné publikace a weby. Není divu, útulna od Uhlík architekti je jednou ze staveb, kterou si zkrátka zapamatujete. Myšlenka udělat si v krajině svoje útočiště, nás naprosto nadchla. Kde jinde nabírat síly než v lůně přírody? Obrovskou sílu v sobě kromě úchvatné architektury má také odlehlý pozemek. Objekt je ležérně umístěn na balvanech, což mu dodává na surovosti a autenticitě. A skvělé je také to, že tato kouzelná zašívárna byla postavena vlastníma rukama! Nelze ji nemilovat..

Foto: Jan Kuděj

Létající černý dům

Další z našich milovaných úkrytů před nástrahami velkoměsta. Tentokrát však dokonce levitující a s nulovou zastavěnou plochou! Hvězda mladých architektů z H3T strmě stoupá vzhůru a vy byste si proto měli jméno tohoto pražského ateliéru jednoznačně zapamatovat. Přestože létající objekt v Pardubicích již nestojí, tento projekt by rozhodně neměl vyšumět do ztracena. Už proto, že je také jedním z nominovaných na Českou cenu za architekturu 2017. Domeček byl situován pod obloukem zbylé části starého železničního mostu a byl zavěšen na několika ocelových lanech. Součástí instalace byl také žebřík, který však nebyl prvoplánově umístěn u vstupu, nýbrž byl ukryt v okolí, což kolemjdoucí podněcovalo nejen k hledání, ale také k přemýšlení.

Foto: BoysPlayNice

Nízkoenergetický dům Zilvar, Lodín – Janatov

Je spíše domem, než chatou. Nabízí veškerý možný komfort, a to navíc nízkoenergetickou cestou. ASGK Design v čele s architektkou Gabrielou Kaprálovou odvedl ve východních Čechách skvělou práci. Zadáním, které vyslovil čtyřletý syn majitelů, bylo vytvořit dům v podobě prehistorického členovce, který se naklání k dubu na pozemku. Vnitřní dispozice byla od počátku zamýšlena jako jeden otevřený prostor bez zbytečného členění na jednotlivé místnosti. Celý dům je s exteriérem propojen velkými prosklenými plochami, které umožňují kontakt se zahradou a zároveň zajišťují dostatečné prosvětlení interiéru.

Foto: Petra Hajská