Holandská módní návrhářka, absolventka Utrecht School of Arts, Janina Volkmer, porotu zaujala kolekcí Samfélag, ve které zachytila barvy polární záře. Fascinace islandskou a skandinávskou přírodou se setkávají v kolekci, která kombinuje tradiční pletací techniky islandských obyvatel a třpytivé materiály. Zkoumala jsem materiály a jejich vlastnosti, abych do kolekce přinesla danou atmosféru. Právě kombinací různorodých materiálů a duhových barev vznikla látka, která při dopadu světla vytváří dojem polární záře,“ vysvětluje autorka.

Janina Volkmer

Janina Volkmer

Vítězem produktové části se stal Jorge Penadés, který představil porotě jedinečný projekt Structural Skin. Penadés vytvořil nový materiál zpracováním a recyklováním ústřižků a zbytků z kožařského průmyslu. Kousky zvířecí kůže a odřezky smíchané se speciálním lepidlem stačil do forem a vytvořil tak pevný a ekologický materiál pro další využití.  Zbytky bot, odpad z koženého nábytku nebo oděvů se tak proměňuje v nový funkční produkt.

Jorge Penades

Jorge Penades

Nově byla také udělena cena pro nejlepší z českých diplomových prací, kterou podpořila společnost T-Mobile Czech Republic. Ocenění si odnesl Michal Strach za svůj projekt Vnitřní prostor. Objekty, užité předměty a věci denního života stojí v abstrahovaném stavu bok po boku v novém kontextu, měřítku a zpracování, získávají nový obsah a novou formu. Stávají se architektonickou zástavbou, aktéry dění ve světě na pracovní ploše. Fungují nejprve jako obrazy instalace, následně po přepracování se znovu mohou stát produkty spotřební společnosti, uvádí absolvent pražské UMPRUM.

Michal Strach

Michal Strach

Studio Olgoj Chorchoj letos slaví nejen 25 let své existence, ale také celou řadu úspěchů v rámci sedmnáctého ročníku Designbloku. Tvorbu Jana Němečka a Michala Froňka mohou návštěvníci zhlédnout hned v několika instalacích. Velký úspěch slaví svítidla TIM, která navrhla dvojice pro značku Bomma. Za svítidla inspirovaná světem postaviček Tima Burtona, která návštěvníci najdou v Superstudiu, si značka odnesla Cenu šéfredaktorů v kategorii Nejlepší kolekce svítidel. Porotu zaujaly také nože Mikov, rovněž v podání Olgoj Chorchoj, které byly oceněny v kategorii Nejlepší nový výrobek. Ve vstupní části průmyslového paláce si mohou návštěvníci všimnout objektu, který vznikl v rámci společného projektu s vizuálním umělcem Jiřím Černickým Light Infusions za podpory Dvorak Sec Gallery, kde byl také poprvé vystaven. Dvojice designérů se nepředstavila jen v prostoru holešovického výstaviště, ale také na řadě míst po Praze. V galerii Qubus + Křehký, jsou vystaveny mísy, které vznikly pro českou značku Křehký.

Olgoj Chorchoj

Olgoj Chorchoj

Michal Froněk a Jan Němeček působí na pražské UMPRUM jako vedoucí ateliéru produktového designu, kde vychovávají novou generaci designérů. Práci jejich studentů mohou návštěvníci Designbloku vidět například v instalaci značky Vitra, která představuje stůl Hack a židle Allstar od Konstantina Grcice nebo v instalaci Pro lepší město, která vystavila návrh nového městského mobiliáře pro Prahu. Za své celkové působení nejen na Designbloku, ale i na české scéně byla dvojice oceněna hlavní cenou Designbloku.

Foto: Designblok