Základem náramků přátelství, tak jak je známe v nynější podobě, jsou jednotlivé uzly. Některé z prvních dekorativních uzlů pocházejí z Číny z období 481-221 př. n. l. Odtud se postupem času rozšířily do Arábie a v průběhu 13. století již byly k nalezení v Itálii a Francii. V té době našly některé druhy uzlů své využití u námořníků při vázání lodních smyček. Zdroje také uvádění vliv japonského umění kumihimo. Jedná se o techniku tradiční výroby šňůr a pásů, kterou používali buddhističtí mniši a používá se i dnes.

Náramky se nezávisle na sobě objevily v Británii, jejich novodobá historie však spadá do období 70. let minulého století, do Severní Ameriky. Jejich nepopíratelný původ lze na tomto kontinentu hledat u jihoamerických Indiánů, původního amerického obyvatelstva doby Kryštofa Kolumba. Právě zde se staly náramky symbolem přátelství, štěstí, bohatství a také vnitřní síly. Říká se, že do vyrobeného náramku bylo vpleteno přání, které se ovšem splnilo pouze tehdy, když náramek z ruky samovolně spadl. Pokud ovšem obdarovaný náramek sundal ze zápěstí ještě před jeho rozpadem, znamenalo to konec přátelství.

Ručně vyrobené náramky přátelství mají rozhodně svoji velikou moc, jsou mnoho let populární po celém světě, lidé se jim věnují podomácku, sbírají návody a vytvářejí nové postupy, náramky poté prodávají na pouličních stáncích, v obchodech i na internetu. Dokonce existují i speciální diskuzní fóra, kde milovníci tohoto druhu zábavy a umění probírají své nejnovější myšlenky a poznatky.

Během tisíciletí se ovšem jejich význam poměrně změnil, existují základní i náročnější techniky pletení s různými motivy, barevnými kombinacemi, s přidáním korálků. Baví každou věkovou kategorii, zdobí zápěstí dětí v předškolním věku, sportovců, ruce celebrit i seniorů. Neustále jsou ovšem vyjádřením náklonnosti a perfektním dárkem, který má cennou hodnotu.

Lidé navíc postupem času přiřadili jednotlivým barvám bavlnek určitý význam. A tak pokud pletete náramek růžový, volíte symbol laskavosti, červený znamená upřímnost, oranžová barva energii, žlutá – veselost. Nezapomnělo se samozřejmě na zelenou – odpovědnost, modrou barvu vyjadřující loajalitu a černou – sílu.

Je to právě Česká republika, která se může pyšnit velkými autoritami v pletení, ti své postupy výroby náramků, pásků, ozdob do vlasů či přívěsků na klíče sdílejí pro ostatní. O tom si ale povíme více zase někdy příště…

naramky[1]

Foto: Pinterest.com