Přestože se na časové ose jejich životy nachází téměř v paralele, s dekonstrukcí a avantgardou svých rodáků ze zásadní belgické skupiny konce minulého století, tedy Antverpské šestky, nemá Knott mnoho společného. V Belgii se od něj straní s tím, že je francouzský návrhář, ve Francii jeho estetiku zase přirovnávají k té belgické.

Pravda leží někde uprostřed, jelikož Knott ve své produkci míchá promyšlenou uvolněnost, schopnosti důmyslného řasení i vysokou použitelnost v běžném životě. Výsledkem je taková jednodušší verze Haidera Ackermanna, avšak na rozdíl od tohoto mezinárodně proslulého designéra, Knott preferuje zůstat mimo kruhy módních gigantů. „Nechci lidi šokovat nebo tvořit ohromující věci. Chci pouze budovat historii společně se svými klienty,“ řekl belgický návrhář pro francouzský časopis Veine a současně vyjádřil i nevoli k sezónním kolekcím. Podle něj by měla být řada založena na aktuální nutnosti projevu, nikoliv na komerčním procesu.

Průbojná barevnost se v jeho kolekcích objevuje pouze zřídka. Typičtější je kontrast temných a světlých odstínů. Pokud volí Knott potisk, vždy nechává střih sloužit jako plátno pro abstraktní obraz.

Umění je nakonec pro tohoto Belgičana důležitou součástí pracovního i osobního života. Současné výtvarné počiny udává ve výčtu svých inspiračních zdrojů a kromě toho, že z nich čerpá, je také vystavuje. Vedle obchodu vybudoval Knott v Bruselu i galerii a bylo to právě spojení módy s uměním, které mu přineslo úspěch během prvních přehlídek pro vlastní značku – nejdříve nechal společně s oděvní prezentací vystavit troje různé fotografie modelů, posléze pak instalaci fotografa Karla Balase.

Jean Paul Knott se sice narodil v Belgii, ale jeho domovem je prakticky celý svět. Během dospívání žil v Africe i Velké Británii a nakonec kvůli studiu přesunul do New Yorku, kde vystudoval New York Fashion Institute of Technology. V roce 1988 se vrátil zpět do Evropy, do země sousedící s jeho rodnou – do Francie.

Důvodem nebylo nic menšího než práce pro Yves Saint Laurenta, kde nakonec působil 12 let. Nejdříve jako asistent, potom jako návrhář prêt-à-porter řady označovanou jako Rive Gauche a nakonec i jako pomocník samotného Laurenta při výrobě couture šatů. Po nabrání nezpochybnitelných zkušeností se ale Knott rozhodl věnovat vlastní značce, kterou buduje od posledního roku minulého století.

Přestože se Jean Paul Knott plně oddává vlastnímu brandu, v zimě 2001/2002  navrhoval pro značku Krizia, kde nahradil Albera Elbaze. Během let 2007 až 2010 Knott pracoval pro značku Cerruti. Jeho aktivity ovšem nezůstávají pouze v módním průmyslu – vytvořil například kostýmy pro baletní představení a vyzkoušel si i roli interiérového designéra pro jeden bruselský hotel.

Knottova značka obsahuje od roku 2010 i pánské řady, které má na starosti Greg Van Rijck. Od loňského roku se v sortimentu nachází i linie šperků.

Ti, kdo byli v září na finálovém večeru Elite Model Look 2012, se už s prací známého Belgičana mohli seznámit osobně – součástí totiž byla jeho přehlídka. O Knottových kvalitách se ale nyní může na vlastní oči přesvědčit kdokoliv. Jeho modely jsou k dostání na známé adrese DUSNI3.