Trávíte příliš času uvnitř a vaším společníkem je počítač

Pokud nejsou vycházky do přírody na programu dne a většinu času jste zavření v bytě, domě nebo kanceláři, celý den koukáte do počítače a případně sedíte v klimatizovaném prostoru, je to ta nejhorší kombinace. Umělé světlo a modré světlo z obrazovek elektroniky totiž oddaluje produkci melatoninu, hormonu spánku. Podle této studie se váš přirozený spánkový režim upraví už po několika dnech strávených na dovolené v přírodě. Pokud musíte často pracovat s počítačem a jste u něj i večer, existují alespoň aplikace (zadejte do vyhledávače “blue light filter”), které obrazovku zbarví jemně do červena, což je pro oči mnohem přirozenější.

Máte nepravidelný spánkový režim

Jednou jdete spát v deset hodin večer, jednou ve dvě ráno, o víkendu vstáváte v jedenáct, ale do práce ve všední dny v sedm? Nepravidelnost tělu škodí, pokud je to tedy možné, snažte se chodit spát a vstávat každý den přibližně ve stejnou dobu.

Cítíte se frustrovaní a/nebo pod tlakem

Naše psychika ovlivňuje únavu více, než by se mohlo zdát. Frustrace a stres v osobním životě nebo v práci ji způsobuje velmi často. Vzpomeňte si, kdy jste naposledy dělali něco, co vás opravdu bavilo a naplňovalo. Říkali jste si při tom, jak jste hrozně unavení? S největší pravděpodobností ne. Jediným řešením je tedy rozhoupat se ke změně – k tomu by vás mohl inspirovat článek redaktorky Terezy.

Nevyvážený jídelníček

Únavu může způsobit i to, když je vás jídelníček nevyvážený. Tedy pokud se například bojíte sacharidů, cukrů z ovoce nebo naopak vynecháváte tuky. Naše tělo potřebuje všechny živiny a když budete jíst převážně zdravé, čerstvé potraviny, je nesmyslné se ochuzovat o některou část z nich. Nezapomeňte ani na bílkoviny, nemusí to být zrovna maso, ale třeba cizrna, čočka nebo brokolice.

Příliš alkoholu a kofeinu, málo vody

Je to začarovaný kruh – cítíme se unavení, dáme si kávu, ale kofein nás nakopne jen dočasně. A pokud ho pijeme příliš, únavu může přímo způsobit. Zkuste jeho konzumaci omezit, stejně jako velkého množství alkoholu (sklenička vína samozřejmě neuškodí). Místo toho pijte dostatek vody nebo neslazených bylinných a ovocných čajů.

Nedostatek kalorií

Tento bod je jednoduchý a má souvislost s nezdravým životním stylem. Dejte si pozor, abyste se nepřejídali a jedli pokud možno zdravé, čerstvé potraviny a jídla z nich uvařená. To je ale všechno. Hladovění k ničemu nevede, nedostatek potravin tělo akorát donutí, aby si to málo, co dostává, uložilo do zásob.

Vysoké teploty

Vedro bohužel nijak ovlivnit nemůžeme, nezbývá tak nic jiného než pít dostatek tekutin, nepřepínat se při fyzických aktivitách a ukrývat se před sluníčkem. Pomůže také vlažná až studená sprcha nebo odjet na víkend na chalupu. U vody a v lesích nebývá takové teplo jako ve městě.

Fyzické nebo psychické nemoci a alergie

Alergie na určité potraviny (např. lepek) je možným důvodem únavy stejně jako nemoci typu anémie, cukrovka, úzkost nebo deprese. Pokud máte podezření některou z těchto nebo podobných nemocí, rozhodně se neváhejte jít poradit s vaším lékařem.