Lehký kašmírový šál vypadá skutečně luxusně a elegantně v kombinaci s halenkou, sukní a lodičkami a navíc ochrání před prochladnutím. Šály – a to především kašmírové –  si ženy oblíbily v celé Evropě již v 18. století.  Avšak vlastnit skutečný a pravý šál nebylo snadné. Toto exkluzivní zboží se dováželo lodí z Indie a to v malých počtech. Ženy si zamilovala jejich krásu, měkkost a exotické barvy se vzory. V oblasti těchto vzorů se nejznámějšími staly miribota s motivem oka a palmette s motivem koruny datlovníku.

Na počátku 19. století se nejoblíbenějším vzorem stal  vzor paisley vycházející ze vzoru miribota a pojmenovaný po skotském městě. Evropa se proto domnívala, že kašmírové přehozy pocházejí právě ze Skotska.  Nebylo tomu tak. První napodobeniny orientálních originálů vznikly ve Francii a Vídni.  Tyto šály byly vyráběny většinou z ovčí vlny, až teprve v 2. polovině 19. století se přistoupilo k pravým surovinám. Tato surovina byla velmi finančně náročná, a tak se začaly vyrábět šály z jiných materiálů a to především vlny, bavlny a hedvábí. V té době byl jedním z nejplodnějších dodavatelů vzorů francouzský mistr Antony Berrus, který ve své dílně zaměstnával až 200 návrhářů. Počátkem 20.století kašmírové šály a přehozy ztratily svůj post na výslunní a postupně vyšly z módy. U skutečných dam to tak nebylo a svůj šarm si i nadále udržely. Nicméně, na konci 20. století se tento doplněk dočkal svého triumfálního návratu a velkým hitem se stala pašmína.

Pašmína je maxišála velmi lehká a vyráběna z kašmíru. Poprvé se objevily ve Velké Británii v roce 1996. Nejvíce se vyráběly v pastelových a sytých odstínech. Nejdříve byly určeny pro chladné letní podvečery.  I když přehozy byly vždy především výsadou evropských žen, pašmína se do Evropy dostala přes Spojené státy americké a to v roce 1999. I dnes se bez tohoto módního doplňku skutečná elegantní žena neobejde. Pokud však nejste milovnicí pašmín, ale v zimě nechcete prochladnout, je zde pro vás velký výběr kvalitních a překrásných šál z kašmíru, vlny či hedvábí. Velcí módní návrháři tento doplněk neopomíjí, a proto nabídka je skutečně velmi široká a to jak v barvách, tak vzorech.

Svou klasiku vám nabízí italská ikona Fendi, kterou nelze zaměnit s žádnou jinou. Vivienne Westwood ani v kolekci šál nešetří extravagancí. Dior se drží eleganci a čistého stylu. Moschino i v případě šál nezapomíná na svou typickou červenou barvu a vtip, který žádné šále nikdy nechybí. Výběr je skutečně velký a na www.beinstyle.cz se o tom můžete přesvědčit.