1) Děláte se lepší
Nedělejte se zbytečně lepším, než skutečně jste. Časem totiž vyjde najevo vše, co jste říkali jen pro to, abyste se ostatním zalíbili. Pokud tedy přijdete do nového kolektivu, buďte sami sebou. Nesnažte se nic nalhávat sobě, ani ostatním. Prostě přiznejte svoje chyby a nedostatky, nebo třeba to, že se vám ta restaurace, kterou všichni milují, až tak moc nelíbí.

2) Kam vítr tam plášť
Dávejte si dobrý pozor, co o kom říkáte. Někdy je snadné nechat se ztrhnout emocemi a začít pomlouvat někoho, kdo vás zrovna hrozně naštval, ale kousněte se do jazyka a nedělejte to. Uvidíte, že pokud si pustíte pusu na špacír, budete se pak cítit akorát hůř. Vyhýbejte se i pouhému přikyvování, pokud zrovna kolega mluví o někom nehezky. Zaujměte jasně pozici nesouhlasu nebo problém shoďte. Až se o tom později začne mluvit, budete v klidu.

3) Neříkat svůj názor
Nikdo vám za to hlavu neutrhne a navíc bude mít vaše slovo větší cenu. Pokud máte pocit, že souhlasit s ostatními rovná se být s nimi zadobře, pak věřte, že to tak opravdu není. A navíc, na světě není jediný člověk, co by se s každým shodl, takže vaše neustále přikyvování bude po čase působit spíš podezřele. Až se vás tedy příště někdo zeptá na váš názor, řekněte mu ho upřímně, protože pokud se vás ptá, nejspíš chce opravdu slyšet vaši upřímnou odpověď a ne jen souhlas a potvrzení jeho domněnky.

4) Na všechno ano
Také neumíte říct ne? Když vás někdo požádá o pomoc a vy si říkáte, že vám to nic neudělá a kývnete jen abyste nemuseli říct ne? Za to, že jste nekonfliktní a pomáháte ostatním vás lidé určitě rádi mít budou, jen ne z toho úplně správného důvodu. Pokud totiž na všechno říkáte ano, lidi toho začnou využívat a přestanou si vaší pomoci vážit. Někdy je totiž potřeba říct ne, abyste dali najevo, že nejste žádný hej nebo počkej, ale samozřejmě to musíte říct správně. Pokud se omluvíte, že nemáte čas, a máte spoustu své vlastní práce, nikoho tím určitě nenaštvete. Občas je zkrátka důležité říct ne!

Foto: Pinterest