10 hudebních legend, které nás v roce 2016 navždy opustily

/ Redakce

Rok 2016 nám mnoho dal, ale především konec roku až příliš vzal. Smrt se nevyhýbá bohužel nikomu, ani slavným osobnostem. Do hudebního nebe vstoupilo letos hned 10 slavných legend.

David Bowie

Hned na počátku roku 2016 spatřilo světlo světa Bowieho pětadvacáté album s názvem Blackstar, které si zpěvák nadělil ke svým 69. narozeninám. Jen několik dní na to, obletěla svět zpráva o zpěvákově smrti. David Bowie, vlastním jménem David Robert Jones, věděl již od svých devíti let, že chce být zpěvákem, zajisté ale netušil, že se stane legendou, inspirací a modlou několika generací. V roce 1973 dosáhl Bowie světového úspěchu díky albu Vzestup a pád Ziggyho Stardusta, ke kterému doslova vyčaroval novou imaginární rockovou legendu. Na následující dva roky se převtělil do bezpohlavní bytosti, svého androgynního alter ega Ziggyho Stardusta, jež vážilo i pouhých šestatřicet kilogramů, nosilo odvážné kostými, přiléhavé kombinézy, výrazný make-up a oranžové vlasy střižené do účesu “mullet”. Stal se tak nejen hudební, ale hlavně módní ikonou, jíž následovaly tisíce teenagerů po celém světě.

david-bowie

Glenn Frey

Frey byl americký zpěvák, skladatel, producent a herec, známý jako zakládající člen skupiny Eagles. V 70. letech hrál ve skupině Eagles na kytaru, piano a klávesové nástroje. Jako člen Eagles získal 6 cen Grammy a pět cen American Music Award.

glenn-frey

Paul Kantner

Kantner byl americký rockový kytarista, zpěvák a hudební skladatel. V letech 1965–1972 hrál se skupinou Jefferson Airplane. Později byl frontmanem skupiny Jefferson Starship.

Jefferson Starship in concert at The Howard Theatre, Washington, D.C., America - 21 Mar 2013

Maurice White

White byl zakladatel a zpěvák americké popové skupiny Earth, Wind & Fire. Byl rovněž bubeníkem, skladatelem a hudebním producentem. Chicagská skupina Earth, Wind & Fire byla na vrcholu slávy v 70. letech a na počátku let osmdesátých. Kapela prodala přes 90 milionů desek a patří tak k jedné z komerčně nejúspěšnějších hudebních formací všech dob.

maurice-white-715x439

Phife Dawg

Dawg byl americký rapper měřící pouhých 160 cm. Jeho postava mu však nikdy nebránila k dobytí tvrdého světa rapperské hudby. V roce 1990 zjistil, že trpí cukrovkou, která se stala i tématem jedné z jeho písní. Nazýval se „funky diabetic“. Nemoc mu značně poškodila ledviny a v roce 2008 mu musela být ledvina trasplantována. Dárkyní se stala jeho manželka. Bohužel transpantace nebyla úspěšná a musel podstoupit další. Bohužel nemoc byla neúprosná a Phife v pouhých 46 let musel odejít do rapperského nebe.

phife-dawg

Prince

V dubnu minulého roku do hudebního nebe odešel malý génius na podpatcích, zpěvák Prince. Mnohá média jeho skon srovnávala s úmrtím dalšího geniálního zpěváka Michaela Jacksona. Genialita a odlišnost je zkrátka vždy něčím vykoupena. Nejprodávanější a bezpochyby nezapomenutelnou Princovou písní se stal hit Purple Rain ze stejnojmenného filmu, za kterou mimo jiné získal Oscara. Stejně jako u Davida Bowieho i v Princově kariéře sehrála móda podstatnou roli. Zkrátka Prince byl “one and only”. Byl jedinečný muzikant, mimořádný performer a talentovaný zpěvák.

74145_D4_1_43

Leonard Cohen

Leonard byl nejen výjimečným hudebníkem, ale rovněž básníkem, romanopiscem a kreslířem židovského původu. Již během univerzitních studií vydal v roce 1956 svoji první sbírku básní. Vedle poezie mu během šedesátých let 20. století vyšly také dva romány. Nicméně jako hudebník byl mnohem úspěšnější. Cohenovy písně jsou často citově vážné a lyricky složité. Vlastní jsou mu metafory a jiné básnické prostředky, odlišné od obvyklé písňové tvorby. V jeho dílech se často objevují témata náboženství, izolace a složitých mezilidských vztahů. Cohena hudba se stala inspirací pro řadu jiných umělců, ale rovněž filmařů, kteří jeho hudbu a písně rádi do své tvorby zařazovaly.

leonard-cohen

Radim Hladík

Hladík byl český rockový kytarista, skladatel, producent a pedagog. Byl členem legendární beatové skupiny The Matadors. Od druhé poloviny 60. let 20. století je považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů. V roce 1968 stál u vzniku skupiny Blue Effect a po odchodu Vladimíra Mišíka i jejím lídrem. Kromě rockové hudby se Radim Hladík věnoval i folkové hudbě. Od srpna minulého roku byl hudebník na listě čekajících na transplantaci plic, které se bohužel už nedožil.

Hudební ceny Anděl, Radim Hladík, Top hotel Praha, 21.03.09

Rick Parfitt

Parfitt byl anglický rockový hudebník. Od roku 1967 působil ve skupině Status Quo. Byl autorem či spoluautorem řady písní kapely, včetně Roll Over Lay Down, Again and Again a Whatever You Want. Rick Parfitt několikrát prodělal infarkt myokardu. I když jeho zdravotní stav se stále horšil a on musel kapelu opustit, plánoval v letošním roce 2017 vydat dlouho odkládané sólové album. Bohužel, to už neuskuteční.

rick-parfitt

George Michael

K nejsmutnějším zprávám konce roku 2016 jistě patřilo oznámení o skonu geniálního zpěváka George Michaela. Bylo mu 53 let. Příčina úmrtí zatím není známa. Spekuluje se o infarktu, ale rovněž o drogách, ze kterých se zpěvák poslední měsíc léčil a drasticky změnil i vizáž. Ať je příčina jakákoli, odešla hudební ikona, jejíž hity budou jistě znát i příští generace. Last but not least.

mte1oda0otcxndy5nda3nzu3

Foto: Profimedia.cz; Wikipedia