Vypovídejte se

Nikdo neříká, že se musíte bavit o svých problémech, pokud se na to necítíte. Zavolejte kamarádce a zeptejte se jí, jak se má. Zkuste napsat zprávu známému, kterého jste dlouho neviděli. Udělejte si chvíli čas na rodinu nebo spolubydlící. Mezilidský kontakt vám pomůže na chvíli zapomenout na vaše trápení a třeba zjistíte, že v tom nejste sami. Netravte čas s lidmi, kteří vaše problémy zlehčují, a naopak se věnujte těm, se kterými se cítíte dobře.

Zvířecí terapie

Zvířecí mazlíčci mohou pro naše psychické zdraví udělat víc, než si myslíme. Pokud sami žádného nevlastníte, zkuste se zeptat přátel, kteří mají psa nebo kočku, jestli je můžete navštívit. Případně jim nabídněte hlídání nebo zkuste pomoci v místním útulku. Lidské psychice prospívá, když se na chvíli staráte o někoho jiného, nejen že vás to donutí vstát, ale vděčnost, kterou vás zvíře zahrne, je nezměrná. 

Čerstvý vzduch

Jakákoliv fyzická aktivita skutečně napomáhá vylučování hormonu štěstí, když je ale pro vás olympijským výkonem i dojít do koupelny, nemá cenu se přemlouvat k běhání nebo posilovně. Začněte polehoučku – vyjděte na pár minut ven a obejděte nejbližší okolí vašeho domu. Už to, že vstanete a oblečete se, stojí za pochvalu! Čerstvý vzduch dělá zázraky. Jestli je na vás vyjít ven přeci jen příliš, otevřete alespoň okno a pořádně vyvětrejte.

Odpočiňte si

Skrývat se před lidmi a nevyjít ze svého bytu několik dní či týdnů vašemu stavu rozhodně nepomůže. Jestli vám ale není dobře na duši a můžete si to v práci dovolit, vezměte si v rámci svého duševní zdraví den volno. Deprese je nemoc jako každá jiná, takže z toho rozhodně nemusíte mít výčitky, s horečkou byste do práce přece také nešli. Zkuste svůj den volna neproležet v posteli, ale dělejte věci, během kterých se cítíte dobře – naložte se do vany, přečtěte si oblíbenou knížku nebo časopis, pozvěte kamarádku a podívejte se společně na film.

Dbejte o sebe

Pro člověka s depresí je snadné několik dní vynechávat základní hygienu. Jestli je to pro vás možné, umyjte se, učešte se, namalujte se, zkrátka udělejte něco, díky čemu se budete zase cítit jako člověk. Zvedne vám to sebevědomí a může to být prvním krůčkem k návratu do normálního života.

Radujte se z malých úspěchů

Nemá cenu stresovat se tím, že neplníte pracovní úkoly a dlouhodobé cíle. Nesrovnávejte se s ostatními. Místo toho si v hlavě srovnejte priority a pro začátek si udělejte „to-do list“ malých úkolů, které je pro vás jednodušší splnit. Prvními body může být například:

  • vyčistit si zuby
  • obléct se
  • vyjít z domu
  • umýt nádobí
  • zavolat někomu

Nestresujte se tím, že nesplňujete očekávání ostatních. Dovolte si radovat se z malých úspěchů.

Udělejte si v tom pořádek

Nejjednodušší věcí, kterou můžete udělat, abyste se cítili doma lépe, je ustlat si postel a vyvětrat. V čistém a uklizeném prostředí se vám bude lépe myslet, jestli se na úklid necítíte, zkuste se zamyslet, jestli neznáte někoho, kdo by vám s ním mohl pomoct.

Najezte se

Možná si vzpomínáte, že jste celý den proleželi v posteli bez jídla, nebo jste se naopak přecpávali fast foodem. Tělo potřebuje sílu, aby se mohlo zotavit, dopřejte si proto dobré jídlo. Poslouchejte své chutě, jestli se necítíte na vaření, poproste kamarádku, nebo využijte dodávky. Rozhodně se vyhněte hladovění a velkému množství nezdravého jídla – dobře vám udělá pořádné jídlo s vyváženým obsahem živin a vitamínů. Ideální je třeba ryba nebo steak se zeleninovou přílohou.

Udělejte si dobře

Dočasně vám hladinu hormonů štěstí zvedne i sex nebo masturbace. Navíc vám to může pomoci i najít zpátky ztracenou lásku ke svému tělu.

Nebojte se vyhledat pomoc

Žádný z výše uvedených bodů opravdovou depresi nevyléčí. Jestli už je váš stav neúnosný, trvá příliš dlouho, zasahuje do vašeho profesního či osobního života nebo se u vás objevují sklony k sebepoškozování, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Rozhodně vás to nedělá slabými, naopak! Není se za co stydět a v případě vážné poruchy je to jediná věc, která vám může pomoct.

Pomoc hledejte na:

  • nejbližší psychiatrické ambulanci
  • u vašeho praktického lékaře
  • na některé z linek důvěry
  • na e-lince

Pražská linka důvěry, Tel.: 222 580 697 nonstop
Linka bezpečí, Tel.: 800 155 555 nonstop
Linka důvěry Centra krizové intervence, Tel.: 284 016 666 nonstop
Linka důvěry Dětského krizového centra, Tel.: 241 484 149 nonstop
SOS centrum Diakonie, Tel.: 222 514 040, 222 521 912, 728 047 416, 777 734 173, 9-20 hod.
DONA – linka pomoci obětem domácího násilí, Tel.: 251 511 313 nonstop
Senior telefon, Tel.: 222 221 771 nonstop