5 zaručených tipů, jak porazit největší nemoc moderní společnosti a ještě na tom vydělat

/ Redakce

Prokrastinace – dnes asi nejrozšířenější „nemoc“ naší společnosti. Prokrastinátoři nejsou líní a neschopní, svou práci nakonec udělají, jen jim všechno déle trvá. Jak tedy nad prokrastinací vyzrát, aby vám všechno netrvalo měsíce?

Když Petr Ludwig napsal knihu Konec prokrastinace, spoustě lidem spadl obrovský kámen ze srdce. Najednou už nebyli za lenochy, kteří všechno odkládají a nic neudělají včas. Jenže pak jsme prokrastinaci začali využívat jako výmluvu na všechno a jsme tam, kde jsme byli. Chronické odkládání úkolů se tak stalo normálním. Podle odborníků je to prý jen zlozvyk, se kterým bychom měli bojovat. Jak tedy na to?

1. Time management

Jednou z nejdůležitějších věcí při vykonávání nějakého úkolu, je správné rozvržení času. Rozdělte si čas na práci a zábavu a v tu dobu se opravdu poctivě věnujte daným činnostem.

2. Starý dobrý seznam

Zapisujte si během dne úkoly, které musíte udělat a pak, když je splníte, je zase hezky škrtejte. Uvidíte, jak vám hned půjde práce lépe od ruky a přibývající fajfky vás skvěle namotivují k dalším výkonům.

To-Do-list-hanger-Copy

3. Co nejhoršího se může stát

Spousta lidí má hrůzu z toho, když mají někomu napsat mail, zavolat cizímu člověku nebo s někým řešit něco nepříjemného. A pak to odkládají a odkládají a jsou z toho zbytečně vystresovaní. V takovém případě si vždycky představte nejhorší možnou variantu scénáře. Co nejhoršího by se mohlo stát? Pravděpodobně zjistíte, že vlastně o nic nejde. S člověkem na druhém konci telefonu se už nemusíte nikdy slyšet natož vidět, takže i když se třeba ztrapníte, vůbec nic se nestane. A když máte řešit něco nepříjemného? Vždycky to můžete zlehčit vtipem nebo zahrát do outu.

4. Nedělejte nic

Když máte tendenci úkol, na kterém zrovna pracujete, přestat dělat a jít třeba vařit, uklízet nebo surfovat na internetu, nedělejte nic. Úkol přestaňte dělat, ale zároveň nezačínejte s ničím novým. Budete překvapení, jak rychle se začnete nudit a vrátíte se k původnímu úkolu.

from-chaos-to-order-scrabble-4

5. Malé cíle

Všechno se dá zvládnout lépe, když nepřehodnotíte své možnosti a schopnosti. Nedávejte si pro příliš vysoké cíle, které pak nejste schopni zvládnout. Potřebujete napsat dvoustránkovou esej? Začněte ji psát včas a po dvou odstavcích za den ji pište klidně týden.