5 tipů, jak přestat zbytečně utrácet a začít šetřit

/ Redakce

Vycházíte s penězi tak akorát, ale na konci měsíce vám nic nezbyde? Naučíme vás, jak začít bezbolestně šetřit a neutrácet za hlouposti.

1. Veďte si účetnictví

Než se pustíte do šetření, sepište si, co nutně potřebujete každý měsíc zaplati, kolik zhruba utratíte za jídlo a také jaké jsou vaše příjmy. Pak uvidíte, kolik peněz by vám mohlo každý měsíc zbýt.

giphy

2. Založte si sklenice

Doma na vyditelné místo postavte několik zavařovacích sklenic, které popiště podle toho, k čemu budou sloužit. Jedna tedy může být na nájem, další na zábavu a další třeba na dovolenou u moře. Je skvělé sledovat, jak se sklenice plní.

3. Nepůjčujte si

Neustále si od přátel nebo rodiny půjčujete, protože nejste schopná vyjít. Tak s tím přestaňte. Takhle se z toho kolotoče totiž nikdy nevyhrabete.

119

4. Nemůžete mít všechno

Jestli potřebujete našetřit nějaké peníze, musíte si uvědomit, že holt si budete muset některé věci odepřít. Cigarety, kafíčka cestou do práce, kvanta časopisů, které stejně nečtete, pravidelné drinky v luxusním baru, obědy v restauraci… Můžeme pokračovat ještě dlouho. Začněte postupně tyhle zbytečnosti eliminovat.

5. Myslete ekonomicky

Nekupujte si každý měsíc opencard, ale kupte si roční. Obrovsky se to vyplatí. Obědy do práce si připravujte doma. Pijte vodu z kohoutku, časopisy čtěte na iternetu a tak dále.

money-animated-gif-9