8 zajímavostí o nejrozsáhlejší podzemní dráze v Evropě, metru v Londýně

/ Redakce

Tento článek zkrátka musel časem přijít. Cesta metrem pro mě vždy byla utrpením, ale od narození syna, který je metrem doslova posedlý, jsem na tuto zcela nezbytnou veřejnou dopravu změnila názor. Cesta metrem může být zážitkem, který vás značně obohatí. Se synem jsme zjistili několik zajímavostí o londýnském metru, které je nejrozsáhlejší v Evropě, nejstarší na světě a třetí největší na světě.

Mapa

Už samotná mapa londýnského metra patří k největším zajímavostem. Mapa, kterou vytvořil Harry Beck, je dodnes považována za jeden z největších úspěchů designu 20. století. Harry Beck se nejdříve setkal s kritikou a obavy, že mapa u cestujících neuspěje. Až v roce 1933 došlo k prvnímu testování, když se mapy rozdávaly cestujícím přímo ve stanicích. Obavy se nepotvrdily a Londýňané začali Beckovu mapu hojně vyhledávat. Rychle  vznikaly nástěnné mapy napříč všemi stanicemi. I když Harry Beck opustil dopravní společnost v roce 1947, mapu londýnského metra upravoval až do roku 1960. Harry upustil od exaktního fyzického umístnění stanic a vytvořil radikální schematickou mapu, která představovala vztahy mezi stanicemi a linkami. Každé lince přiřadil její barvu a čáry vedl pouze vodorovně, svisle nebo v úhlu 45 stupňů. Jednotlivé stanice vyznačil čárkou a těm přestupním dal kosočtverec. Jediné co zachoval z původní mapy, byla řeka Temže.

beck_map_sm

Nejstarší metro světa

Londýnský “tube” (česky v překladu doslova roura) je nejstarší na světe. První vlaky se v podzemí pohybovaly od ledna roku 1863 a byly to lokomotivy parní. Nejdříve jezdily mezi stanicemi Paddington a Farringdon. Úspěch to byl velký, protože hned první den vlaky přepravili neuvěřitelný počet cestujících a to 40 000.

waterloo5-620x413

 

Nejkratší vzdálenost mezi stanicemi

Londýnské metro se může pochlubit rovněž nejkratší vzdáleností mezi stanicemi Covent Garden a Leicester Square, která je dlouhá, lépe řečeno krátká 260 metrů. Vlak tuto vzdálenost ujede za pouhých 20 vteřin, ale když si uvědomíte cestu do nitra metra a hledání té správné strany nástupiště, ujdete tuto vzdálenost rychleji pěšky.

60b4b9ed03ba0207ded134907f991f35

Nejvytíženější stanice 

Nejvíce cestujících, turistů za rok projde stanicí Oxford Circus. Statistiky uvádějí nejvyšší počet 98 milionu lidí. My ale nejsem překvapeni. I naše redakce tuto stanici dobře zná, protože ulice, do které po výstupu vstoupíte je Oxford Street, absolutní ráj nákupů. Tuto ulici si zkrátka málokdo nechá ujít, a proto nejspíše má své vedení oprávněné.

oxford circus

Nejvíce nástupišť

10 nástupišť se chlubí stanice Baker Street. Má však i další prvenství. Leží na nejstarší otevřené trase a nástupiště na lince Circle je jednou z nejkrásnějších ukázek historie. Pokud toužíte na chvíli cítit dobu dávno minulou, pak původní úzké a nízké chodby vám tento pocit dopřejí.

copenhagen

Designově nejzajímavější stanice 

Z pohledu designu je dle médií nejzajímavější stanice Westminster. Hlavním aspektem je spojení vestibulu tvořené kovovou konstrukcí a výstupu z metra, kdy na vás pohlédne novogotická budova parlamentu a monumentální veže Big Ben.

wes_dg_n1_a3print

Podzemní voda

Z útrob londýnského metra je denně odčerpáno více než 47 milionů litrů podzemní vody. To je takové množství, že by za ¼ hodiny stačilo naplnit bazén o rozměrech 24×10 metrů. To v době sucha bude možná pro Londýn zásadní věc.

image

Největší počet eskalátorů

Prvenství v počtu eskalátorů drží stanice Waterloo. Zde najdete rovných 23 jezdících schodů. Ty nejdelší najdeme na stanici Angel, měří 60 metrů, a nejkratší ve Stratfordu, kde mají pouhé 4,1 metry.

Canary_Wharf_tube_station_night_2

 

Foto: Wikipedia.org; londontown.com