Alexis Mabille a jeho cukrové panenky

/ Redakce

Když se řekne haute couture, vysoká krejčovina, mnohým se jistě v ten moment vybaví nenositelné modely oplývající nutnou dávkou extravagance. A ono chyba lávky! Ne vždycky musí být tento směr vytváření oděvů brán s jistými rezervami a už vůbec na něj nemusíme vždy zanevřít.

Touto výjimkou potvrzující pravidlo je například francouzský módní návrhář Alexis Mabille, který se narodil v roce 1977 v Lyonu. Již od malička měl obrovský vztah k šatům. Maminka, která se o módu velice aktivně zajímala, jej učila manipulovat s jehlou a nití. Tak jak šel čas, dospívání v Paříži udělalo z malého dítěte experta ve vytváření oděvů. Zatím ovšem pouze pro svoji rodinu a nejbližší přátele.

Svůj nesmírný talent se rozhodl využít ke tříletému studiu pařížské vysoké krejčoviny, které s úspěchem v předstihu dokončil již ve dvaceti letech. Ve stejný moment se dostává do tréninkových programů světoznámých firem Ungaro a Nina Ricci. Alexis v té době také navrhoval kostýmy pro operu ve svém rodném Lyonu.

Jeho talent samozřejmě nemohl zůstat bez povšimnutí. Záhy si jej všimne John Galliano, tehdejší kreativní ředitel módního domu Dior, který mu nabízí spolupráci při navrhování kolekce doplňků pro rok 1997. Tento okamžik byl obrovským úspěchem a skokem v jeho našlápnuté kariéře. Společně s Hedi Slimane, který se zanedlouho stává hlavou Dior Homme, spolupracuje na pánské kolekci šperků. Pokračuje v kolaboraci s Yves Saint Laurent nebo kosmetickým gigantem Lancome.

Zkušenosti, tvrdá práce a rady od úspěšných osobností z oboru musely v té době zákonitě padnout na úrodnou půdu. V roce 2005 uvádí Mabille, za obrovské podpory rodiny, na trh svoji vlastní stejnojmennou značku Alexis Mabiile a zároveň i první unisex kolekci s názvem Impasse 13, jejímž cílem bylo nabídnout oděvy vyjadřující pravou osobnost každého jedince. Typickým prvkem jeho kolekcí se stává motýlek, právě jejich kolekce obletěla celý svět a pochválili ji tací velikáni jako Karl Lagerfeld či zpěvák Mick Jagger. Za úspěchem jeho kolekcí stojí především umění kombinovat tradiční kousky společně se sexappealem a nekončící energií.

Milovník nedělních filmů a fanoušek Disneyho animovaných pohádek prezentoval v roce 2008 svoji první haute couture kolekci v Paříži. Ta letošní v sobě skrývala hravost, barevnost (šedá, tělová, růžová, červená) i sofistikovanost. K vidění byly převážně dlouhé večerní šaty, pohádkové sukně, peplum střih, lehké a vzdušné materiály, zářivé barvy, volány i vrstvení. Romantickou atmosféru občas rozčísl pomocí odvážnějších modelů, které byly zakrátko opět zaplaveny hromadou cukrátek, třpytu, krajky a stužek.


Foto: Facebook.com – Senatus; Fashion Moda