Nemusím podotýkat, že jsem studijní obor nalezla kde jinde, než v jedné ze současných kolébek módy, New Yorku, konkrétně na Fashion Institute of Technology (FIT). Do karet mi poté zahrál text, který zahrnoval rozhovor s nejmladší profesorkou FIT- Karen Dawnn (předmět módní psychologie), ve kterém vysvětlovala obecně důležitost, význam a potřeby dnešní populace v oblasti módy.

fashion_institutenyc

Stejně jako jakýkoliv jiný psycholog, Dawnn Karen má klienty, kteří k ní přicházejí pro odbornou pomoc. Proces “léčby” obvykle trvá několik měsíců, zatímco s vámi Karen podrobně prochází veškeré okamžiky a klíčové události od útlého dětství po současnost, nebo proč máte zrovna ráda určitou barvu a podobně. Ze záznamů a rozhovorů je poté schopna naformulovat nové styly nebo nejvhodnější šatník “na tělo”. “Stylingy, které vytvářím, vychází zevnitř každé osobnosti,” říká módní psycholožka Karen. “Jsem v podstatě jako každý jiný stylista či vizážista, ale jako poradce-psycholog nejprve zkoumám minulost, city, a to, co život klienta po léta doprovázelo,” dodává psycholožka.

V průběhu měsíců, Karen mluví ke svým pacientům, aby došli k jejich finálnímu stylu a tomu, co by měli nosit. Při výběru se také zaměřuje na obecné vnímání veřejnosti, které poté na základě cílů klienta aplikuje. Například, chce-li klient postoupit ve své kariéře, pak Karen využívá informací ze společných rozhovorů, kdy například zjistí, že klient vnímá positivně fialovou barvu, a tak mu doporučí například fialový oblek. Ten podle Karen positivně naladí klienta a bude tak moci ve své práci performovat lépe.

fashionpsychology

Tento proces by mohl pomoci definovat osobní styl, což shledávám naprosto správné a inovativní. “Někteří lidé jen prostě sledují trendy, a vy nevíte, kým přesně jsou,” vysvětluje psycholožka. Jaké jsou tedy nejčastější rady módního psychologa? Třeba vám tyto poznatky přiblíží módu jako takovou a jak na vás vlastně působí.

1. Místo toho, aby jste si plánovali outfit na následující den, oblečte se, až se vzbudíte, a slaďte ho dle vaší nálady.

2. Pokud máte váš “špatný den”, oblečte si oblíbený outfit.

3. Smiřte se s tím, že ne všichni budou vašemu osobnímu stylu rozumět a obdivovat jej.

4. Věřte, že mít nekonečné množství stejných a podobných kousků v šatníku je naprosto normální.

5. Vybírejte si outfit vždy s myšlenkou na to, co v daném dni budete dělat.

Dnes, jako nikdy předtím, se chceme v mase lidí odlišovat. Třeba je právě návštěva takového módního psychologa velmi blízkou budoucností lidí, kteří se nechtějí vypořádat s každodenním rutinním stylem většiny populace, ale i pro ty, kteří svůj styl nikdy nenašli a rádi by to změnili.

Zdroj: FIT
Foto: Pinterest.com