Backstage, organizovaný chaos s přesnými pravidly

/ Redakce

Světlo, začíná hudba a na molo vchází první modelka.

Projde celé molo, na jeho konci zapózuje fotografům. Cestou zpět si nechává povlávat efektně šaty, té chvíli  spouště cvakají rychlostí světla. Projde druhá, třetí..dvacátá..nakonec defilé a úklon návrháře publiku. Za patnáct minut je hotovo a jde se domů. Samotná příprava takovéto fashion show je ale mnohem složitější a delší.

Už jsem jich zažila víc než několik, módních přehlídek. Před pár lety jsem i spoluorganizovala módní přehlídky pro různé reklamní klienty, a tak trochu vím, o čem to je. Nikdy jsem ale nebyla v zákulisí tak velké akce,  jaká byla tato. Měla jsem možnost nahlédnout, pobýt a fotit v backstage při přípravě přehlídky Kateřiny Geislerové a Taťány Kováříkové při letošním Prague Fashion Weekendu a pocítit tak nervozitu z příprav na vlastní kůži.

Organizovaný chaos, to mě napadlo jako první. Brzy jsem však tomuto chaotickému pobíhání  všech zúčastněných porozuměla a bylo skvělé sledovat, jak jsou jednotlivé týmy sehrané a jak vše opravdu klape na minuty a vteřiny.

Modelky byly rozděleny do dvou skupin, z nichž první se chystala na molo a druhá měla před sebou fázi  make-up a vlasy.  První skupina si zkoušela chůzi v šatech, dodělávaly se poslední úpravy  make-upů a účesů, vyměňovaly se na poslední chvíli boty. Modelky pro přehlídku značky TATIANA se začínaly líčit a hairstylisti pod vedením Miroslavy HajdovéRedken uhlazovali vlasy do elegantních vysokých a kulatých drdolů.

Na molu bez úsměvů, s profesionálním výrazem, elegantní. V backstage byly rozesmáté, energické, vtipkující  a některé velmi vysoké. Modelky tentokrát zmátly i mě.

V týmu vizážistů se to hemžilo profesionály, Margita Skřenková/vedoucí make-up artistů/ si nemohla vybrat lépe, David Šesták, Simona Lvovská, Renáta Zelinková, Filip Novák to je jen několik zvučných jmen z profesionálního světa českého make-upu. Kufříky zas byly opravdu plné a vyskládané produkty Maybelline, se kterými byly modelky líčeny.

Poslední zkouška, modelky z první sekce se řadí na schodech a přehlídka začíná..modelky z druhé skupiny  ke značce TATIANA se dostávají do popředí a začínají se oblékat, zkoušet boty, jejich účesy i make-up jsou hotové a nastává fáze čekání na zkoušku choreografie. Mezitím už skončilo první defilé a návrhářka Kateřina Geislerová tleská a děkuje všem svým modelkám. Takový je koloběh módy.

Když skončila zkouška choreografie a já odcházela fotit přehlídku TATIANA v plném lesku a opouštěla backstage, napadlo mě, že bych všem návštěvníkům přála alespoň na chvíli zažít tento mumraj. Díky takovému nahlédnutí  by se jim přehlídkový zážitek  vryl do paměti  určitě ještě o malý kousek víc.

 

Foto: Kamila Písaříková