Milujeme šedé vlasy herečky Helen Mirren a modelky Carmen dell’Orefice a fandíme triumfu zralé ženské krásy, který je v posledních dnech vidět všude kolem nás. Přesto si nemyslíme, že je nutné vypadat staršími, než jakými ve skutečnosti jsme. S přibývajícím věkem se vyplatí sázet především na dostatečnou hydrataci a věnovat pozornost také make-upu. Podívejte se, jak vyzdvihnout vaše přednosti a potlačit některé nedostatky, které jsou doprovodným projevem stárnutí.

1. Řasenka a tužka na spodní část oka

Otoky a tmavé kruhy pod očima trápí ženy v každém věku. S přibývajícími roky jsou však ještě viditelnější, neboť se kůže v této zóně výrazně ztenčuje. Zaručenou cestou, jak je ještě více zdůraznit, je zvýraznění spodních řas. Nemůžete-li si pomoct a bez nalíčených dolních řas si připadáte jako nahá, nanášejte řasenku jen ke kořínkům. Slepené řasy následně opatrně rozdělte prsty nebo počeště kartáčkem. Jakmile řasenka zaschne, můžete konce řas ještě jemně promnout v prstech, abyste odstranila přebytečnou řasenku. Úplný zákaz by pro vás pak měla být tmavá konturovací tužka použitá na spodní víčko. Svěží pohled naopak vytvoříte bílou konturkou umístěnou do spodního vnitřního víčka. Pro rozjasnění pohledu a prosvětlení očního okolí můžete použít pudrový či krémový rozjasňovač, který opatrně vklepete do oblasti kolem vnitřního koutku.

2. Příliš světlý podklad

Vybrat si správnou barvu make-upu je základ a moc dobře to víme. Z obavy, abychom nezvolili příliš tmavý odstín, pak často sáhneme raději po tom světlejším. Ten však zvýrazňuje drobné linky a nerovnosti pleti a dělá nás staršími. Vybírejte tedy spíše z teplejších odstínů, které vždy působí více přirozeně. Ideální je make-up s rozjasňujícími částicemi, které pleti dodají potřebnou vitalitu a jas. S výběrem správného make-upu se poraďte s odborníky a odneste si několik vzorků na domácí testování. Na make-up zkoušený v drogerii s umělým osvětlením na hřbetu ruky raději zapomeňte!

3. Hutná konzistence

Vynechejte také hutné make-upy, které se špatně roztírají. Kromě toho, že na hydratované pleti mohou žmolkovatět, se opravdu velmi špatně nanášejí. Výsledkem je nerovnoměrná vrstva a mapy na obličeji. Kromě toho, že hutná konsistence nepůsobí přirozeně, často také pleť zbytečně vysušuje a hlavně: zvýrazňuje póry a zalézá do sebemenších vrásek, čímž na ně zbytečně upozorňuje.

Příliš hutné konzistenci se vyvarujte i u korektoru, zejména používáte-li ho na oční okolí a krytí kruhů pod očima. Tato zóna by měla být dostatečně hydratována. Ideálním spojencem pro vás tedy bude jemná krémová konzistence. Často míváme neprávem pocit, že jemné textury kryjí méně, než ty hutné. Mají však oproti nim obrovskou výhodu: dají se lépe vrstvit a roztírat či vklepávat do ztracena. Pro přesnější aplikaci použijte houbičku. Díky ní dostanete korektor až do koutku oka. Výhodou je také to, že houbička do sebe vsákne přebytečné množství korektoru. Nanesete tak opravdu jen skutečné množství, které potřebujete. Během dne se vám tak nebude stávat, že budete muset make-up opravovat a dostávat jeho nánosy z jemných linek kolem očí. Budete také vypadat méně unaveně.

4. Pozor na póry

Rozšířené a viditelné póry jsou neklamným znakem stárnutí. Předejdete jim pravidelným čištěním pleti a používání stahovacích masek. Existuje také řada nočních sér, které přes noc póry stahují. Vaší denní rutinou by pak rozhodně mělo být používání báze pod make-up, která vytvoří sametový vzhled pleti a póry jsou díky ní méně viditelné. Skvěle na ní také drží make-up.

5. Šetřete s leskem

Přílišný lesk je v případě vrásek jedině na škodu. Volte proto raději matnější tvářenky a oční stíny. Pakliže chcete očím dodat potřebný jas, třpytivější efekty nanášejte jen na vnitřní koutky. Protáhnout je můžete maximálně ke středu oka. Za touto hranou je již ideální s leskem šetřit, protože vnější koutky míváme plné vrásek smíchu. Ty sice milujeme, protože nám připomínají radostné chvíle, ale zbytečně na ně upínat pozornost zrovna nemusíme.

6. Rozmazané kontury rtů

Postupem času naše přirozená linie rtů začíná slábnout a objevují se drobné linky a vrásky. Rtěnka je pak náchylnější ke drolení a rozpíjení. Tomu musíte učinit přítrž! Na kontury rtů se vyplatí použít kvalitní konturovací tužku, které po dlouhé době hlásí návrat. Vypomoci si můžete i speciálními průsvitnými tužkami, které kontury rtů zafixují. A jaké rtěnky používat? Ne příliš tmavé (rty opticky ztenčují) a se studeným podtónem (studené barvy nás dělají staršími). Ideálními jsou narůžovělé tóny s mírným leskem, které rtům dodají plnost.

7. Pudr na celý obličej

Další z triků, který byste si měla osvojit, je používání pudru pouze na ty partie, které mají tendenci se lesknout. Nejde při tom ani tak o klasickou T zónu, protože s pudrováním čela byste to také rozhodně neměla přehánět. Na největší výskyte vrásek se kromě oblasti očí a rtů musíme totiž připravit právě i na čele. Nanášení pudru by je opět mohlo zvýraznit. Kam tedy pudr nanášet? Ideálně pouze na nos a bradu. Volte sypké transparentní odstíny, které pomohou s fixací a jsou barevně neutrální.