Home decor: Retro

/ Redakce

Netíhnete-li k minimalismu, modernímu stylu ani glamour zdobení, klidně si zařiďte byt v retro nádechu. Vintage totiž nepodléhá módním výstřelkům ani času. Proč do něj jít?

Nadčasovost

Některé kousky jsou stylové, klasické, a vždy trendy, zkrátka nadčasové, ať už se píše jakýkoliv rok. Mějte to na paměti při procházení vintage shopy nebo pátrání po zaprášené půdě. Starý nábytek, který se vám může zdát na první pohled zcela obyčejný, může být ve skutečnosti cenný kus vyrobený ručně, v limitované edici a ještě navíc z netradičního materiálu. I nábytek může mít svůj příběh, nechte si ho vyprávět.

Kvalita

Znáte to, kvalita neznamená kvantitu, a na to v dnešní době často zapomínáme. Myslete na to, že se často vyplatí koupit starožitný kus nábytku vyrobený poctivě. Kousek, který už přežil nějaký ten čas a vydrží déle, než masově vyráběný nábytek. Pokud tedy doma nějaký takový skvost máte, byť v dezolátním stavu, zkuste ho nejprve opravit.

Jedinečnost

Jestli doma najdete klidně i jen dekoraci po vašich prarodičích, vězte, že s velkou pravděpodobností vlastníte unikát, jenž jen tak někdo nemá. Proto mu věnujte lásku a péči, kterou si zaslouží. Pokud se vám podaří takovou věc do vašeho interiéru chytře zakomponovat, uvidíte, že ho každá vaše návštěva bude obdivovat.

Kreativita

Není vždy jednoduché dosadit do interiéru vintage kousek tak, aby do něj pasoval. Buďte proto kreativní, inovativní a nebojte se dát mu novou podobu. Starožitnou komodu použijte například na vaše cennosti, starému křeslu dopřejte nové čalounění a zašlý porcelán vyleštěte a přidejte do svátečního servisu.

Výhodný nákup

Objevujte na půdách, obrážejte zapadlé vintage obchody, vyrazte si na bleší trhy. Sice to nemusí být na první dobrou, ale jistě se vám časem podaří nějaký unikátní kus nábytku nebo dekorace objevit. Budete z něj mít takto mnohem větší radost a nákup se rozhodně vyplatí nejen cenově!