Spánek jako základ: Na čem vlastně spíte?

/ Redakce

Na trhu je spousta nabídek, z nichž si můžete vybrat vše od levných matrací až po modely za několik desítek tisíc korun. Zeptali jsme se Petra Novotného ze společnosti Postelia, jak zvolit správnou matraci pro vskutku harmonický spánek.

Cenové spektrum

Asi nemůžeme očekávat, že když si koupíme matraci za 1 500 Kč, tak bude z extra kvalitních materiálů. Na druhou stranu nemá cenu dát částky vyšší než 15 000 Kč za jednu matraci. “Pokud chcete dobrou matraci za rozumnou cenu na každodenní spaní, tak bych poradil investovat částku v rozmezí čtyř až osmi tisíc korun. Samozřejmě pokud hledáte luxusní a skutečně komfortní spánek, doporučuji investovat okolo 10 000 Kč, za tuto cenu už dostanete kvalitní materiály s dlouhou životností a vysokým komfortem ležení,” radí Petr Novotný.

Vyšší cena, vyšší kvalita

Zdravotní matrace, které naleznete na e-shopu spíme.cz disponují s vyšší cenou také vyšší kvalitou. Platí zde přímá úměra, že s rostoucí cenou dostanete kvalitnější materiály uvnitř matrace, což zaručuje delší životnost, vyšší komfort i prodyšnost použitých materiálů. Bohužel tuto přímou úměru nenajdete všude, velké množství matrací na trhu neodpovídá kvalitou ceně, za kterou jsou prodávány. Často tak dostanete průměrnou až podprůměrnou kvalitu použitých materiálů za cenu, u které očekáváte naopak prémiové materiály.

Jak vybírat?

Podle kvalitního a dobře vypadajícího potahu vybírat nelze a to samé samozřejmě platí i o jádru matrace. Kvalitu není možné posuzovat vizuálně, určují ji použité materiály a do popředí se tak dostávají parametry. Prvním z nich by měl být druh materiálu. Mezi ty levnější patří PUR pěna (molitan), RE pěna, pružina a taštička. Tyto materiály nenabízí příliš komfortu ani prodyšnosti a je třeba počítat s kratší životností.

Naopak materiály, za které se vyplatí utratit větší sumu, jsou HR – studená pěna, paměťová pěna s líným efektem a latex. Kvalitnější materiály mají skvělé tvarovací vlastnosti, přinášejí komfort, prodyšnost a delší životnost. U té poslední důležité vlastnosti, tedy životnosti pěn, je důležité znát hustotu použitých materiálů. Hustota se značí váhou, tedy počtem kilogramů na 1 metr čtvereční. Čím více se něj vejde, tím silnější bude mít materiál stěny pórů, které tak budou delší dobu odolávat váze kladené na matraci a ta poté vydrží déle.

Délka životnosti

Pokud zvolíte matraci z těch nejkvalitnějších pěn, tak by měla vydržet okolo 20 let. Takovou životnost vydrží pěny, které mají hustotu přes 60 kg/m3. Pěny v rozmezí 50-60 Kg/m3 vydrží okolo 15 let a 40 kg/m3 vydrží okolo 10 let. Pak bohužel míra životnosti hodně klesá, například u pěny 25 kg/m3 můžeme očekávat životnost do 2 let, pak pěna slehne a vytvoří se proležená plocha na matraci. U matrací z obchodních řetězců naleznete velmi často materiály v rozmezí 20-30 kg/m3 –  pokud tyto údaje tedy prodejce vůbec uvádí.

Jaké jsou další faktory?

Další faktory, které mohou ovlivnit životnost použitých materiálů je použití matracového chrániče a druh podkladu matrace. Hygienická životnost matrace je 5-7 let, pokud si tedy pořídíte kvalitnější matraci, je zapotřebí hygienické ochrany, především jádra matrace, protože potahy lze většinou prát, ale vnitřek není jak ošetřovat, proto jsou tu matracové chrániče, které díky PU, nebo HPU membráně nepropustí do matrace jakoukoliv tekutinu, nebo šupinky z kůže a prach. Matracové jádro tak dostává dokonalou ochranu proti jakékoliv tekutině, včetně potu, navíc se díky suchému prostředí neudržují v matraci žádní roztoči.

Nezapomeňte na podklad

Druh podkladu samozřejmě také ovlivní životnost matrace, pokud matraci položíme pouze na pevný podklad (deska, podlaha, laťový rošt), bude muset matrace celou tvarovací schopnost obstarat sama. Pokud pod matraci pořídíte kvalitní lamelový rošt s dostatečným počtem lamel, matrace bude mít pomocníka a o tvárnost se částečně postará lamelový rošt. Životnost matrace tak může stoupnout o 20-30% oproti pevnému podkladu.

Nakupujte online i v pobočkách

Všechny produkty naleznete na internetovém obchodě www.spime.cz, nebo navštivte prodejny, které najdete v Praze, Brně, Plzni a Táboře.