Boty Mary Jane jsou pilířem každého botníku. Jsou božstvem i ikonou. Jsou snem i touhou. Ale kde se vzalo ono jméno Mary Jane? V 19. století se tato široká bota s uzavřenou špičkou a páskem na jeden knoflík přes nárt stala perfektní volbou pro rostoucí nohy dětí. Pásek dětem pomáhal v prvních krůčcích a posiloval jejich sebevědomí. Své jméno získala až mnohem později ve Spojených státech, kdy se v roce 1902 objevil v novinách New York Herald komiksový strip spisovatele a výtvarníka Richarda Feltona Outcaulta. Komiks s hlavními hrdiny nenapravitelným uličníkem Busterem a jeho sestřičkou Mary Jane se stal rychle mimořádně populárním. Richard byl nejen skvělým výtvarníkem, ale i obchodníkem. Oba hrdiny chtěl ještě více zpeněžit a dostat na trh.

buster-brown-le-petit-farceur-302372

V roce 1904 se na Světové výstavě v Saint Louis potkal se zakladatelem společnosti Brown Shoe Company Georgem Warrenem Brownem a vyjednal licenci pro použití jména Buster pro dětské značky obuvi. V podstatě se právě tyto dvě postavičky prosadily na trhu před dodnes trvající érou hrdinů filmů Walta Disneyho. Brown se svou firmou dobyl USA a založil obuvní impérium, které má v současné době roční obrat víc než 40 miliard dolarů.

Schiaparelli Mary Jane

Schiaparelli Mary Jane

Bota Mary Jane se stala nejúspěšnějším i nejprodávanějším kouskem společnosti Brown Shoe Company. Této dětské botičce asi největší známost a popularitu dodal miláček Ameriky dětská herečka Shirley Temple. V době její největší slávy už začaly boty Mary Jane nosit moderní dívky, jimž boty nabídla v ženské podobě legendární Coco Chanel i její rivalka Elsa Schiaparelli či Madeleine Vionnet. Ve 30. letech dostala bota svůj první podpatek, jednobarevný kožený povrch a textilní část nahradil satén, zdobný brokát či hedvábí ve stylu art deco.

Shirley Temple

Shirley Temple

40. léta těmto dívčím botám nepřála. Pro ženy byly považovány za silně nevhodné a na svůj návrat musely léta vyčkávat. 50. léta pro změnu diktovala sexy jehlový podpatek a boty Mary Jane se vrátily zpět do dětských botníků. Jejich návrat se konal až v 60. letech, kdy jim nový život vdechla tehdejší ikona modelka Twiggy. Návrháři nechtěli zůstat pozadu a svým zákaznicím je nabídli například Christian Dior nebo Yves Saint Laurent.

Christian Dior Mary Jane 70. léta

Christian Dior Mary Jane 70. léta

Dnes je bota Mary Jane naprostou nutností. Je jedno, zda dáte přednost vysokému jehlovému podpatku od Christiana Louboutina, či nízké variantě Chanel nebo klasice Manola Blahníka, v každém případě v botách Mary Jane nikdy nešlápnete vedle. Jejich popularita stále roste a nic nenasvědčuje tomu, že by to v brzké době mělo být jinak.

Christian Louboutin

Christian Louboutin

Foto: booknode.com; pinterest.com; archiv firem