Brno – moravský Manchester

/ Redakce

K životu moravské metropole patří již mnoho desítek let tradice textilního průmyslu, který zde dříve vznikl především díky zahraničním podnikatelům. A jak jinak věnovat tomuto odvětví poctu, než pomocí nové expozice s názvem Brno – moravský Manchester.

Nyní mají všichni návštěvníci Brna unikátní možnost navštívit lákavě vyhlížející výstavu v Moravské galerii, která právě na tuto dlouholetou tradici v podobě bývalých textilních továren, kvalitní vlněné příze (využívané nejen pro výrobu civilních oděvů, ale také uniforem armád různých zemí Evropy) či osudů podnikatelských rodin odkazuje.

Moravská galerie v Brně vlastní největší sbírku textilií v Evropě, čehož se rozhodli kurátoři plně využít. Začala tak více než dvouletá příprava mapující 250 let historie textilního průmyslu na tomto území.

moravsky_m__15

„Pro textilní průmysl byly stavěny jednotlivé budovy i celé areály. Kvůli textilnímu průmyslu do města proudily desítky tisíc lidí. V rychlém sledu byly stavěny továrny, domy, nové ulice a čtvrtě. Průmysl se podepsal na charakteru urbanizace města a dal vzniknout Brnu jako moderní metropoli,“ uvádí Tomáš Zapletal, spoluautor výstavy.

Výstava, již lze navštívit až do půlky dubna příštího roku, je rozdělena do více částí a kromě dobového oblečení se zde setkáte s fotografiemi, ukázkami novodobých technologií či stroji pro výrobu látek.

moravsky_m__26

Doprovodným materiálem pro výstavu se stala také kniha Kateřiny Tučkové s názvem Fabrika – příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Právě tato kniha popisuje příběh jedné z rodin, která přišla do Brna v polovině osmnáctého století z Německa za účelem založení textilní továrny.

Foto: Archiv Moravské galerie v Brně