Catherine Deneuve i Kanye West: První řady týdnů módy

/ Redakce

V prvních řadách přehlídek světových značek sedí nejvýznamnější lidé celého módního průmyslu. Počítáme do nich jak ty, kteří oboru rozumí, tak i ty, kdo ji pomáhají propagovat. Kdo usedl na prestižní místa během módních týdnů prezentujících kolekce na jaro/léto 2014?

Nedávno vydala internetová verze deníku Guardian zajímavé ohlédnutí za historií první řady neboli „front row“ módních přehlídek. Redaktorka Lauren Cochrane zpovídala osobnosti druhé poloviny dvacátého století. Každá přitom popsala atmosféru a zasedací pořádek „své“ dekády.

Hned první zpovídaný, fotograf David Bailey, například popisuje, jak se v 60. letech nudil na tichých přehlídkách, kde byla slyšet pouze chůze modelek držících v rukou čísla – to aby mohli nákupčí snadno objednávat. Vzpomíná si na pár svých známých – módních odborníků – a minimum celebrit. Zástupkyně 90. let, interiérová designérka Mag Matthews, už vypráví o tom, jak pro ni značka Versace nechala poslat tryskáč a ubytovala ji v luxusním hotelu. Na přehlídce seděla třeba vedle Hugha Granta.

A tak to chodí i dnes. Vedle redaktorů a bloggerů, které jiné novináře vystrnadili z prvních řad, sedí stále herci, zpěváci a umělci. Nebo jinak – v podstatě kdokoliv, jehož tvář zajímá média, čímž logicky pomůže značce v propagaci. „Díky nim je vše zábavnější. Seděla jsem vedle Evy Mendes a vyšly jsme spolu skvěle. Celebrity jsou jako kyslík – přináší energii,“ popsala pro Guardian světlou stránku slavných návštěvníků novinářka Carine Roitfeld, která v článku zastupuje „generaci nula“.

Do prvních řad často sedají známé tváře, které mají prostě a jednoduše značku rádi. Velmi rychle módní internet obletěla fotka Blake Lively, herečky z oblíbeného seriálu Gossip Girl, která na přehlídce Gucci pózovala s Annou Wintour. Kate Upton, úspěšná „plná“ fotomodelka, se zase nechala vyfotit  na prezentaci Chanel. Herečka Catherine Denevue se šla podívat na módní domy s tradicí – Fendi a Lanvin. Umělec Kanye West nemohl chybět na přehlídkách, o kterých se nejvíc mluví. Shlédl novinku od Alexandra Wanga, na Givenchy vzal i Kim Kardashian, která oblékla model vytvořený na míru Ricardem Tiscim.

Osobnosti mají často ale také nějaké vazby na značku. Někdy třeba byly její tváří, což je případ Pamely Anderson a Vivienne Westwood. Někdy spolu měli co dočinění v minulosti – herec Colin Firth se přišel podívat na přehlídku Toma Forda, v jehož filmu A Single Man si zahrál hlavní roli. Jindy jsou to zase rodinné vztahy. Zpěvák Paul McCartney málokdy vynechá prezentaci uznávané dcery Stelly.

Nejlepší místa získávají i modelky. Tedy potom, co už jsou dostatečně známé a po molech nachodily kilometry. Chanel z perfektního místa sledovala Coco Rocha, Dior zase Natalia Vodianova.

Vše je v příjemné rovnováze. Potřebné nebo spřátelené tváře mají dobrý výhled a jejich fotky, kde jsou nejčastěji oblečeny v daném návrháři, inspirují a těší oko veřejnosti.

Foto:WWD