Kolem Středozemního moře

Vizuálně připomíná u nás velmi známý turecký med, ale ve skutečnosti jde o něco úplně jiného. Na rozdíl od medu, který z Turecka opravdu nepochází, chalva v tamějším končinách patří mezi klasické pochoutky. Obecně se nejvíce konzumuje na Balkáně, Středním východě a dalších oblastech Středozemního moře.

V hlavní roli sezam… a cukr

Chalva z arabského překladu znamená sladký a její chuť svému názvu opravdu odpovídá. Základem je sezam, resp. sezamová pasta tahini a cukr. Proto pozor, jde o velmi energetickou věc, takže jste-li zrovna v hubnoucím režimu, dejte si pozor na množství. Různé receptury dále pro chuť přidávají třeba vanilku, kakao či ořechy.

Zdroj energie a minerálů

V každém případě jde o přírodní sladkost, která kromě sacharidů obsahuje řadu vitamínů (B, E), minerálů (vápník, fosfor, hořčík, zinek, selen), antioxidanty a bílkoviny. Hodí se například do snídaňových kaší, ovocných salátů či ji můžete ukrajovat a jíst samostatně.

Domácí verze

Máte tři možnosti, jak se k chalvě dostat. Buď si ji přivezete jako suvenýr z dovolené přímo od tamějších výrobců, nebo zajdete u nás v ČR do některého z bio obchodů, popřípadě si ji zkusíte vyrobit sami doma. Pastu tahini smícháte s cukrem či medem, přidáte další libovolné přísady jako kakao, skořice, pistácie, kandované ovoce, kokos apod., rozetřete na plech s pečícím papírem a dáte do lednice ztuhnout.