Chanel vládne světu

/ Redakce

Včerejší, již předposlední den pařížského týdne módy nemohl začít lépe. Na řadu se totiž již v půl jedenácté dopoledne dostala kolekce, na které pracoval nepředvídatelný Karl Lagerfed.

U přehlídek Chanel jsme vždy plní očekávání ještě před jejich samotným začátkem. V minulosti za to mohla instalace pohádkových pralesů, větrné turbíny, krystaly posetá podlaha nebo nedávný podmořský svět.

A tak ještě než přišlo na řadu první okoukávání modelů, nikdo nemohl přehlídnout březnovou výzdobu pařížského Grand Palais. Karl nešetřil svojí fantazií a přímo uprostřed mola nařídil nainstalovat doslova celý svět. Respektive obrovskou rotující zeměkouli, na kterou byly pomocí vlaječek vyznačeny kamenné prodejny Chanel po celém světě. A my už se lekli, že se bude jednat o lekci zeměpisu. Vše bylo ovšem myšleno tak trochu jinak, jak se jistě dalo předpokládat.

Veškeré dění je o módní globalizaci, snažil jsem se vytvořit styl pro celý svět, nejen pro ten francouzský“, řekl Lagerfeld. Stejně tak potvrdil, že zeměkoule symbolizuje historii značky a její růst z francouzské na celosvětovou společnost. Přesně před 100 lety totiž Chanel otevřel svůj první boutique, dnes jich vlastní rovných 300.

Celá kolekce čítající přesně 80 modelů se nesla v mladistvém, futuristickém duchu a přinesla především typické černé provedení jednotlivých kousků oděvu. Modelky kráčely kolem rotující zeměkoule ve vojenských botách, které byly často doplněny koženými ponožkami a koketujícími sukněmi – vše naznačující školácký vzhled. Klasické tvídové kabáty a sukně vykreslovaly hranatou siluetu.

Mezi černou se mihla blankytně modrá, vínová i růžová. Zaznamenat jste mohli mohutné doplňky v podobě náhrdelníků a náramků, ale také malá roztomilá psaníčka s výrazným logem, jedna kabelka byla dokonce ve tvaru symbolu přehlídky – zeměkoule. Nechyběly dlouhé rukavice, skládané kousky i transparentní materiály, které jsou již stálicí letošních podzimních kolekcí.

Karl do kolekce přidal kabáty áčkového střihu se zvýrazněnými kapsami. Nic podobně ikonického jako poslední hula hoop kabelka se bohužel nekonalo. Zajímavým prvkem se ovšem staly barevné čepice z kožešiny ve tvaru helmy.

Nadvládě firmy Chanel nad celým módním světem přihlíželi takové osobnosti jako monacká princezna Caroline, fotograf Mario Testino, herečka Jessica Chastain či Vanessa Paradis, která nechybí  na žádné z Karlových přehlídek.