Christian Lacroix – malíř módního světa

/ Redakce

Christian Lacroix je skutečným umělcem mezi módními návrháři. Jeho móda připomíná spíše výtvarné umění. Každý kousek jeho díla je uměleckým dílem, které lze vystavit a po celý život na něj hledět. Tento francouzský návrhář se narodil v roce 1951, vystudoval univerzitu Sorbonna v Paříži, obor umění 18. století. Ze svého studia čerpá svou inspiraci dodnes. Svou módní kariéru započal u značky Hermés, kde pracoval jako designér látek a poté přešel k značce Jean Patou. Jako každý talentovaný módní návrhář, i on toužil po své vlastní značce.

To mu umožnil koncern LVMH pod jehož křídli Christian představil svou první vlastní kolekci haute couture, která byla extrémně extravagantní a oslňovala svou pestrobarevnou barokní přepjatostí. V roce 1987 po sňatku s Francoise Rosenthielovou (ženou, která navždy ovlivnila jeho kariéru) otevřel svůj první haute couture butik. Charakteristickým znakem značky Christian Lacroix se staly extravagantní vzory a ušlechtilé látky. Není žádným tajemstvím, že některé látky jsou dokonce vyráběny přímo pro jedinou zákaznici, pro kterou je daný model určen. Módní tvorba Lacroix vždy přinesla i řadu kritiky, jako například, že modely jsou příliš křiklavé, ale Christian tuto kritiku nikdy nebral příliš vážně. Jeho módní tvorba tak začala být chápána jako umělecký proces.

Tuto mimořádnou schopnost Christian Lacroix později zhodnotil ve své další profesi výtvarníka divadelních kostýmů. Stojí rovněž za pomalováním souprav vlaků TGV nebo se stal i designérem několika hotelů. Jak sám Christian říká, „dělám neobyčejnou módu pro neobyčejné lidi“. Mezi ně rozhodně patří například Madonna, která si zvolila kostýmy pro jedno ze svých turné. Zajímavostí je, že letušky na palubách letadel společnosti Air France, nosí kostýmy značky Christian Lacroix a pokud si dopřejete cestovat první třídou, můžete se prospat i v pyžamu z dílny tohoto módního „malíře“. Avšak ani Lacroix se nevyhnula hospodářská krize v roce 2009, kdy jeho značka začala upadat. On však nepodlehl a pracoval dál jen v menších „rozměrech“. Dokonce začal opět pracovat i pro jiné módní značky a letos představil na týdnech módy svou poslední kolekci. I vy máte možnost obdivovat umění tohoto mistra, a to na BeInStyle.cz, kde najdete jeho kolekci hedvábných šátků, které jeho pověsti mimořádného milovníka barev dostojí.

 

 

Foto: google.com; beinstyle.cz

0 Comments

Leave a Comment