Co je lepší, velká, nebo malá zahrada? 

/ Redakce

Chcete stavět dům, nebo se do stěhovat do nového? Možná už ho máte celý vysněný, barvu dveří, styl kuchyně… Mysleli jste i na zahradu a její velikost? Zdá se to jako dřina navíc, ale takové posezení u grilu nebo v pergole přece stojí za trochu námahy. A co když se musíte rozhodnout, zda budete mít větší dům na úkor rozlehlosti zeleně? Náklady se pak promítnou do vytápění i pojištění domu. Přečtete si, jaké jsou výhody a nevýhody různě velkých zahrad, a udělejte si jasno. 

Malá zahrada a větší dům nebo naopak? 

Drobná zahrada může znamenat větší obytný prostor v domě. Pokud jste členem velké rodiny, myslete na jejich pohodlí i potřeby – jste spíše aktivní trávíte každou volnou chvíli na výletech nebo v přírodě? Pak možná oželte větší místnosti a zaměřte se na více prostoru v zahradě u domu. Velikost budovy ovlivní i finanční náklady na vytápění, údržbu, výši pojištění domu a další. Pokud jste spíš „gaučové“ typy, kteří obývák opouštějí jen neradi, možná vám bude stačit jen symbolický kousek zeleně před vchodem.  

Co je malé, to je hezké 

Výhodou malých zahrádek je jejich snazší údržba. Na pár čtverečních metrech dokážete celkem snadno vyrobit zákoutí pro odpočinek plné květin a nebudete muset sekat hektary přerostlé trávy. I těch pár bylinek nebo rajčat se vám možná podaří vmáčknout buď do truhlíku, nebo do záhonku. Nevýhodné jsou však menší zahrady z dětského pohledu – moc si na nich nezařádí. Bazén se na ně nevejde, chybí prostor pro trampolínu i fotbal.   

Větší je lepší 

Velká zahrada nabízí mnohem více možností venkovního vyžití pro vás i pro děti. Kromě toho, že se vám na ní vejde bazén, pergola a trampolína, můžete se také zdokonalit ve svých zahradnických schopnostech a třeba si vypěstovat vlastní zeleninu a ovoce. Bude vás to ale stát hodně sil a času – navíc, vybavení a údržba velkých zahrad jsou nákladnější. Pokud je ale pro vás rýpání v hlíně odpočinkem, neváhejte si postavit nebo vybrat dům s větším prostorem venku.  

Najděte ideální velikost zahrady pro svou rodinu 

Rozměrnost zeleně u domu volte podle svého životního stylu a koníčků. Aktivní početné rodiny více ocení možnost být celé dny venku, zatímco menší rodinky s klidnějším stylem života mohou preferovat větší interiéry a jen drobnou zahrádku s minimální údržbou. Aby se pro vás obří zahrada nestala noční můrou plnou sekaček a kopřiv, nebo jste se naopak netrápili, že máte zahrádku jako dlaň, myslete realisticky a pořádně si své rozhodnutí rozmyslete.