Český lev dostal jméno Masaryk

/ Redakce

Sobotní večer patřil slavnostnímu předávání cen Český lev. Akce, která vždy následuje krátce po udílení Oscarů, a na které se i české hvězdy snaží vyniknout svými módními kreacemi. Snaha však i nadále zůstává jen snahou a celkový výsledek je až na výjimky tristní.

Český lev probíhal pod taktovkou přední slovenské moderátorky Adély Banášové, kterou již před živým přenosem média kritizovala za to, že nabídku přijala. Jak by mohla Slovenka uvádět ČESKÉ lvy? A proč ne, když v hlavní kategorii je jak slovenský, tak americký film a ani v hereckých kategoriích nechyběla jména zahraničních herců. Český lev už dávno není jen český, tak proč by ho neměla uvádět slovenská moderátorka, která loňskou Lucii Výbornou zcela zastínila a smetla. Musím ale poznamenat, že Adéla nepůsobila zcela uvolněně. Byla na ní patrná nervozita a rozhodně respekt. Večeru chyběl vtip, na který jsme z dob Jaroslava Duška zvyklí. I Oscara většinou neuvádí moderátor, ale herec a většinou komik, který dodává večeru šťávu a ubírá na nudě, která včerejší večer přeci jen provázela. Nicméně kultivovanost a noblesa večeru nechyběla a to se počítá.

Zajímavostí večera byla bezkonkurenčně spanilá jízda filmu Masaryk. Ze 14 nominací neproměnil jen dvě. Je jen těžké hodnotit, zda zaslouženě, protože film ještě nikdo v Čechách neviděl. Takže nám nezbývá nic jiného než zatleskat, poblahopřát a příští týden vyrazit do kina s přesvědčením, že film je stoprocentní a náš názor už nikoho stejně nezajímá. Mohou si filmoví producenti přát lepší reklamu?

Cenu za dokument si odnesl hned v úvodu Normální autistický film. Co dodat? Jako matka aspíka (jak je režisér a tvůrce nazval) mohu jen gratulovat a věřit, že lidé se na ten film podívají a pochopí život rodin s autistickými dětmi a tedy i trochu ten můj.

Herecké kategorie vyhráli Klára Melíšková, Oldřich Kaiser, Michalina Olszańska a Karel Roden, který se tradičně vyhýbal novinářům, fotografům a pronesl na pódiu jen tři slova.

Anna Geislerová, Karel Roden

Filmem večera se stal Masaryk, za jehož režii si odnesl skleněnou sošku Julius Ševčík. Dojemným momentem večera byla píseň v podání Vojty Dyka, který vzdal hold umělcům, kteří český film loňský a současný rok opustili. Na klavíry ho doprovázeli a po celý večer hráli Ondřej Gregor a Ondřej Brousek. Českého lva za celoživotní přínos obdržel “manželský festivalový pár” Eva Zaoralová a Jiří Bartoška, kteří vedle sebe jen zářili a bylo vidět, že společná práce se stala jejich životní náplní. Cenu jim navíc předával Marek Eben, který tuto dvojici smysluplně doplnil.

profimedia-0323673068

Červený koberec letos nabídl tradičně pestrý pohled. Mezi krásky slavnostní předávání se snad poprvé stala sama moderátorka. Adélu Banášovou obléklo české designérské duo Chatty.

Adela Banášová

Stálicí a téměř tváří české značky Chatty je Martha Issová, která rovněž patřila k nejlépe oblečeným celebritám. Nádhernou róbu doplnila o šperky z Inbar Diamond Center.

Martha Issová

Herečka Jana Plodková se očividně zamilovala do účesu, který ji poprvé vytvořili vlasoví stylisté při účasti v tanečním pořadu Stardance a dobře udělala. Patřila v šatech od BCBGMAXAZRIA mezi skutečné dámy hodné konkurence světových červených koberců.

Jana Plodková

Oceněná herečka Dejvického divadla Klára Melíšková oblékla černou jednoduchou róbu a splnila do puntíku roli nominované dámy, která má šanci zvítězit na celé čáře.

Klára Melíšková

Tak někde mezi ano a ne zůstala módní ikona Aňa Geislerová. Šaty z dílny Kláry Nademlýnské nebyly trefou do černého. U Anny jsme zvyklí na mnohem povedenější modely. Nicméně jemné šperky z dílny Roberto Coin pozvedly celkový vzhled nahoru.

Anna Geislerová

Naopak její kolegyně a kamarádka Tatiana Vilhelmová to vzala za špatný konec. Rtěnka se totálně byla s barvou výrazných náušnic a ani šaty s mohutnými rameny této subtilní herečce vůbec nesluší.

Tatiana Vilhelmová

Herečka Zuzana Stivínová pravděpodobně předvedla nejhlubší výstřih, který je však v šatech BCBGMAXAZRIA hodně diskutabilní. Navíc kožíšek sice barevně ladil, ale působil lacině. Šperky renomovaného klenotnictví Tiffany & Co. už celkový výsledek příliš nezachránily.

Zuzana Stivínová

Vrabčákem večera se bezpochyby stala herečka Klára Issová, která nezvolila dlouhou večerní róbu. Celkový vzhled navíc zabila nepadnoucími botami, ze kterých ji nevkusně vylézaly neupravené prsty a ani účes si určitě nemohla nechat udělat u kadeřníka a pokud ano, pak by se k němu už nikdy neměla vracet. Od této herečky jsme zvyklí na víc.

Klára Issová

Na závěr manželka Jiřího Bartošky Andrea šlápla extrémně vedle. Šaty z dílny Liběny Rochové ji neslušely. Vytvořily z ní monstrózní dámu, která se snažila vyniknout a být originální, ale bezpochyby se to nepovedlo. Tyto šaty prezentovala o dvě generace mladší bloggerka Ina T., pro kterou tyto šaty byly doslova určeny.

Jiří Bartoška, Andrea Bartošková

Stále se naše filmová scéna té světové příliš nepřiblížila a to navzdory možnostem, které české hvězdy mají. Mohou si zapůjčit luxusní šaty, šperky nebo doplňky u renomovaných značek, mohou snadno oslovit přední české návrháře a společně vytvořit model, který zazáří a do salónu zavede řadu potencionálních zákaznic. Je tedy jasné, že vkus stále naše země postrádá, protože peníze, ani nedostupnost už nemohou být výmluvou.

Foto: Profimedia.cz