MBPFW: Jak se nám naplnila vysoká očekávání

/ Redakce

Nervózně přešlapávající návrháři, perfektně naladění hosté, do luxusních rób oblečené celebrity i nezastavitelní zahraniční fotografové zachycující jedinečnou atmosféru dalšího dne plného módních zážitků. I tak by se dala popsat druhá část jarní edice Prague Fashion Weekend.

Už během včerejšího dne jste si mohli přečíst naše články dokumentující načasované a týmově sehrané přípravy v zákulisí, tak i výběr toho nejzajímavějšího co s sebou přinesl sobotní program MBPFW.

Neděle to měla z našeho pohledu velice těžké ihned v několika věcech. Všichni byli po sobotě výborně naladěni a možná svým očekáváním nasadili ještě vyšší laťku a také tlak na všechny pořadatele, kteří v prostorách ZIBY opět pobíhali jako plně zorganizovaní mravenečci, kterým vše dokonale klape.

Celý večer byl opět rozdělen do tří odlišných bloků. V prvním z nich se představila následující čtveřice českých návrhářů: Vladimír Staněk, Lukáš Macháček, Daniela Pešková a Mirka Horká.

Vladimír Staněk tvoří pánské kolekce pod značkou STINAK, ta nejnovější se jmenuje “SEARCHINGFORLOVE” a je zaměřena především na ruční práci, luxus i doplňky v tmavých tónech. Vladimír oblékl své modely do splývavých košil, kožených kalhot a do rukou jim dal rozměrné brašny. Pohrál si také se síťovinou, žilkováním i střapatým zakončením oděvu. Nechyběly temné pásky, černé kšiltovky, dlouhá šála nebo motiv srdce.

STINAK

STINAK

Ještě o něco tajemnější se jevila kolekce Lukáše Macháčka, který si pro její popis zvolil slova jako mladá, minimalistická s příchutí ulice a undergroundu. Černé modely doplněné o jemnou kožešinu, kůži i masky podpořilo dramatické líčení očí i rtů. Rozpačitost jsme cítili z prezentace Mirky Horké, která se nechala inspirovat zimními sporty a do své kolekce zakomponovala proševy připomínající stopu, kterou člověk zanechává ve sněhu.

Opravdové překvapení si pro všechny přísedící přichystala nenápadná, avšak velice talentovaná Daniela Pešková, kterou charakterizují spíše jednoduché nositelné kolekce se zajímavým nápadem. I tato kolekce vychází z lidských emocí, především z pocitu bezpečí. Ten Daniela převedla do modelů z pevných materiálů zvýrazňujících oblast krku a ramen, nechyběly třásně, obrovské tašky, spousta neoprenu i rudé rty.

Daniela Pešková

Daniela Pešková

V druhém bloku se představila čtveřice ve složení Jakub Polanka, Ivana Mentlová s linií IAM, Denisa Nová a také Klára Nademlýnská. Z této silné čtyřky bychom rádi vyzdvihli Polankovu kolekci “Epistolar”, inspirovanou mileneckým vztahem dvou lidí, kteří se nikdy nesetkali a ani nesetkají. Jakub i pro tentokrát vsadil spíš na temnou barevnou paletu doplněnou o výraznou rudou, opět se hodně vrstvilo, využilo pleteniny, roláků i kabátků s rukávy v délce ke kolenům.

Jakub Polanka

Jakub Polanka

To nejlepší ovšem vážně zůstalo až na úplný konec, jež nemohl patřit nikomu jinému než opravdovým umělkyním tělem, srdem i jejich velkou duší – Martině Špetlové a Petře Ptáčkové. Martina nás prostě baví, její charakteristické techniky a experimentování s materiálem snad nebere konce a vždy nám dokáže vykouzlit úsměv na tváři. O novém použití vzorů a barevných kombinacích ani nemluvě, tleskáme!

Martina Špetlová

Martina Špetlová

Velké nároky klademe také na Petru, která nás se svojí kolekcí “Oh, I see…Twice” naprosto odzbrojila. I přesto, že je kolekce protkána smutným příběhem spojeným s návrhářčiným poraněním oka, jež zapříčinilo její dvojité vidění, působí na nás velice optimistickým dojmem. Pohodlné kalhoty, krátké kabátky, roztomilé kšiltovky s mašličkami a především překrásný potisk jako hlavní prvek kolekce patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co jsme během jarního MBPFW viděli.

Petra Ptáčková

Petra Ptáčková

Všechny prezentované modely z jednotlivých kolekcí hledejte ZDE.

Foto: MBPFW