Shlédla jsem celkem šest módních přehlídek- jak jinak než z první řady, vyfotila nespočet fotek, až mi došla baterka ve foťáku a zamilovala se do minimálně dvaceti outfitů kráčejících po nekonečném bílém koberci obklopeném po stranách dlouhými řadami židlí připravenými pro dychtivce, jako jsem já.

Díky tomuto konceptu catwalku inspirovaného světovými módními přehlídkami jsem měla pocit, že jsem se najednou ocitla v New Yorku nebo Miláně a díky tomu byl celý zážitek opravdu intenzivní.

Proto se s vámi musím ihned podělit o první střípky z módní události tohoto roku podporující jak ostřílené, tak nové módní návrháře.

Zahájit již několikátý ročník přijela Simona Krainová, která i přes svůj požehnaný stav vypadá stále nádherně a ochotně pózovala všem dychtivým fotografům, kteří se za ní pohybovali jako magnet.

I přesto, že jsem při tom schytala ránu cizím fotoaparátem do hlavy, se mi pro vás také povedlo ulovit několik krásných snímků a nutno podotknout, že jsem mezi samými pány fotografy musela mít opravdu ostré lokty!

Něco málo po třetí hodině otevřela brány přestřihnutím rudé stužky a já se tak mohla přesunout do luxusního stanu, do kterého byl letos PFW přesunut z Pařížské ulice a tím úroveň PFW katapultoval o několik příček víš.

V těchto speciálních stanech se konají Fashion Weeky ve většině metropolích světa a pro mě to byla skutečně změna.

Velmi příjemný upgrade, který měl oproti loňským ročníkům možnost nabídnout nejenom bar a stylové posezení na sedačkách, ale i nespočet vyžití během přestávek mezi jednotlivými přehlídkami, a to díky oddělenému prostoru pro program a pro trávení času mezi ním.

Vizážistky Maybelline NY zkrášlovaly slečny a dámy, aby je poté Nikon vyfotil a společně s časopisem InStyle vytvořil titulní fotografii, která na návštěvnice večer čekala vytištěná. Milé hostesky nabízely sekt a doplňovaly programy, které neustále mizely v rukou dalších návštěvníků a to všechno a mnoho dalšího za neustávajícího zvuku cvakajících fotoaparátů.

Atmosféra byla velmi příjemná a uvolněná a to i přesto, že měla celá akce menší zpoždění. Hostesky se stále usmívaly a v černých tylových sukýnkách mi připomínaly baletící černé labutě. Pořadatelé i přes znatelně unavené obličeje úsměvy také nešetřili a díky této atmosféře doplněné velkým zastoupením fotografů měli všichni návštěvníci akce stále úsměv od ucha k uchu a oči jim svítily nadšením.

Před prvními dvěma přehlídkami jsem strávila nějaký čas v přední části stanu a dokumentovala dění kolem sebe. Konverzovala jsem s ostatními fotografy a nasávala atmosféru. Samozřejmě s nezbytnou skleničkou šampaňského v ruce.

A protože jsem pečlivá holka a jsem ráda připravená, udělala jsem si domácí úkol a den předem jsem si v programu založila podle časů přehlídky, které mě čekají a nedočkavě ho žmoulala v ruce.

Až konečně uhodila ta správná chvíle a otevřely se dveře do zadní části stanu, kde už na nás čekal projekcí nasvícený catwalk jako vystřižený ze záběrů Fashion TV. Samozřejmě nechyběla i speciální stage na konci mola připravená pro fotografy, která po jejím obsazení vypadala jako kosmická stanice s miliony blikátek.

Na produkci si opravdu dali záležet a každá z přehlídek měla ucelený domyšlený koncept. Od výběru modelek, hudby, barevné projekce, přes make-upy a účesy šité návrhářům a jejich kolekcím na míru, až po styl bot k nim vybraným. Velmi mě potěšilo, že i hudební styl drum’n’bass už má také své zastoupení v módním světě a zlámané beaty mi spolehlivě rozdupaly nožky.

Jednoduchý styl choreografie, kdy se modelky do rytmu moderních beatů procházely s výrazem šelmy jednoduše dopředu a zpět, poskytl možnost si všechny modely pořádně prohlédnout a tím si i následně celou show užít. Nutno podotknout, že při délce samotného catwalku modelky jistě nachodily pár kilometrů a ještě se jich do neděle pár našlapou!

První přehlídka nám představila hned dvojí tvorbu, protože kvůli časovému skluzu v ní pořadatelé spojili dvě značky. To vůbec nevadilo, protože byly oddělené závěrečným defilé a naopak měl člověk alespoň delší a intenzivnější zážitek.

První představil své modely ADO Ateliér Design oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Přehlídka nesla název EXIT 2012 a ukázala nám výběr absolventských prací nastupující mladé generace módních návrhářů, které vznikly pod vedením vedoucí ateliéru Mgr.art Marie Štranekové, Art.D. To bylo něco pro mě, velkou milovnici a podporovatelku nových mladých talentů! Kolekce byla stylově rozmanitá a díky viditelnému uměleckému a designerskému přístupu, z ní vyzařovala mladá energie a osobitý nový pohled na módu jako takovou.

Bylo zde k vidění od pánských kompletů s kontrastem trávově zelené a šedé, fringe aplikace, aplikace z plstěné krajky, přes saténové materiály s řasením, průhledné splývavé kousky kopírující dokonale ženskou siluetu, jemné transparentní úplety až po dlouhé večerní modely nebo zajímavě střižené kabáty.

Musím říct, že toto byla pastva pro mé oči a potěšení pro mé srdce, protože mladá tvorba je jednou z pro mě nejbližších a mladí Češi mají opravdu velké nadání!

Jako druhá se představila návrhářka Lada Vivialová, která je držitelkou ceny Výtvarník sezóny a ceny redakce Elle. Přehlídka byla vtipně zahájena ukázkou možnosti variability jejích modelů z pružné bavlny a také celá doplněna o rozverné modely bot značky Melissa, které se k ní perfektně hodily. V této kolekci, kde je kladen důraz na siluetu, střih a materiál, stejně jako v celé tvorbě této návrhářky, se objevovaly barvy v odstínech černé, bílé, šedé, pastelově meruňkové nebo tlumené khaki. Mě nejvíce oslovily kousky s výrazným řasením do efektu tzv. ‘vody- ředevším top s bohatě nabíranými harémovými kalhotami, ze kterých jsem úžasem málem spadla ze židle a šaty s výrazným a velmi zajímavým řešením rukávů.

Po takovém raketovém startu jsem byla naprosto nadšená a s očekáváním počítala minuty do další přehlídky! Jediným problémem v tu chvíli bylo, že jsem s sebou neměla žádného sparing partnera, se kterým bych se mohla o své dojmy podělit. Šla jsem ven před stan žhavit telefon a obšťastnit novinkami alespoň svého muže a švagrovou :-)

V sedm hodin nás čekala přehlídka Hany Stocklassové, která tvoří pod značkou Boheme. Před očima se nám otevřela plejáda sofistikovaných modelů charakteristických kvalitním provedením a netradičním zpracováním materiálů převážně v barvě černé nebo v kombinaci černobílého vzoru. Čisté siluety jdoucí ruku v ruce s minimalismem a uvolněností doplněné sem tam o pánský prvek ve střihu, byly naprosto dokonale zpracovány tak, aby zvýraznily ženské křivky a linie. Tím podtrhly vaši osobnost. Celá kolekce byla navíc doplněna o dlouhé kožené rukavice, šik psaníčka a kotníčkové boty na vysokém podpatku, které ji posunuly o další příčku výš.

O zážitky z ostatních přehlídek se s vámi podělí Michaela Hošková. Po celou dobu konání PFW vás budeme informovat z veškerého dění! Po celém dnu plného nadšení, nových setkání a extrémní dávky kvalitní módy a nového talentu jsem se se skoro vykloubenou rukou od neustálého focení a hlavou plnou dojmů vydala na cestu k domovu, abych mohla zasednout a podělit se s vámi o všechny informace, které jsem zvládla načerpat.

Bylo jich opravdu hodně, tak mi chvíli trvalo než jsem si je všechny urovnala…

Tak co vy na to??

Doufám, že už letíte na Hradčanské náměstí a kupujete vstupenku alespoň na jednu z nadcházejících přehlídek, protože mi můžete věřit, že by to byl hřích se alespoň na chvilku nenechat přenést do tohoto úžasného kreativního světa zvěstujícího konečně přicházející obrodu české módní tvorby!!!

Já jsem naprosto nadšená a unešená. Hlavu mám stále ještě v oblacích… tak jdu přistát na zem a připravit se na další lahůdky, které mě v dalších dnech bezesporu čekají…

Zůstaňte na příjmu, vysílat budeme dál!!!

Vaše Barbora Bardotka Bezděková