FullSizeRender3D tisk zažívá neuvěřitelný boom, čím je tak výjimečný.
Tato metoda umí na základě počítačového modelu vyrobit reálný objekt, proto je ideální pro širokou škálu odvětví, ale nejvíce se asi využívá v průmyslu. My v be3D se zabýváme tiskem z termoplastů, které jsou nejvhodnější a cenově nejdostupnější pro tvorbu návrhů různých produktů.

Co vás osobně na této technologii zaujalo, že jste se jí začal věnovat?
Je to skvělá technologie, která pomáhá zrychlovat technický vývoj v mnoha oblastech po celém světě. Já osobně jsem se jí začal věnovat v době, kdy jsme s kolegou potřebovali vyrobit prototyp produktu, který jsme dělali na zakázku pro jednu firmu. Jeho objednání pro nás bylo cenově nedostupné a doba dodání byla navíc dlouhá. Tehdy jsem se rozhodl pořídit 3D tiskárnu a zkusili jsme si prototyp vytvořit sami. Pro srovnání, prototypovací služba stála pro daný výrobek 10 000 Kč s dobou dodání 1 měsíc, na tiskárně za 55 000 Kč jsme vytiskli výrobek přes noc za 60 Kč. A tak jsme se postupně dostali k samotné výrobě tiskáren, vyrábíme stroje, které umí vyrábět jiné stroje a pomáháme tak lidem měnit svět. A to se mi líbí.

kompozice-01cccVaše tiskárny ale nejsou jen tak ledajaké, jejich vzhled navrhl designér Martin Žampach. Jak jste se dali dohromady?
S Martinem Žampachem jsme se potkali díky našemu prvnímu investorovi, navrhl nám design první tiskárny DeeOrange a protože se nám skvěle spolupracovalo, dohodli jsme se, že se stane součástí naší firmy.

Proč je pro vás důležité, aby tiskárna vypadala dobře?
Je to jedna z konkurenčních výhod, stále platí, že vzhled hodně prodává. Nicméně, nikdy bych nechtěl vyrábět něco co není hezké.

Co všechno se dá 3D tiskem vyrobit?
Nepřeberné množství věcí. Tiskárny umí vytvořit jak mechanické součástky například do automobilů nebo výrobních strojů, tak i celé produkty, šaty, šperky, boty…My jsme začátkem října představili na přehlídce  Fashion.stl 3D print show tištěné šaty Eagle Borg, na kterých jsme spolupracovali s návrhářkou Monikou Vaverovou.

12075025_820654031385539_786116072329456398_nJak projekt Eagle Borg vznikal a co vás inspirovalo?
Všechno začalo nápadem Olo Křížové a Adama Jecha, kteří chtěli uspořádat netradiční Fashion show ve které by hlavní roli hrála právě 3D technologie. Když jsme přemýšleli jak nejlépe využít potenciál 3D tisku v módě, vznikl právě projekt Eagle Borg. Pracovali jsme na něm s Monikou asi 4 měsíce a za tu dobu jsme vyvinuli tištěné díly helmy, střih a technologii šití kombinézy. Inspirací byla anatomie orla a samotný střih vychází z anatomie a členění lidského těla.

Budete pracovat na dalších módních kouscích, jako byl Eagle Borg?
Spolupráce na tomto projektu vzbudila velkou vlnu zájmu, takže jej chceme dál rozšiřovat.

Tisknete si věci i sám pro sebe?
Moc času nemám, ale když něco tisknu, tak jsou to nejčastěji věci pro mou 3,5 letou dceru. Ona miluje 3D tisk a vždycky se strašně těší až z tiskárny vyleze model, který sama vybrala. Naposledy jsme takhle vyráběli ptačí budku, krabičku na pastelky, růži nebo nábytek pro panenku. Sám pro sebe jsem si vytiskl například stínítka na lampu.

Zdroj foto: Archiv Davida Miklase, eagleborg. com