1. Odchody a převraty

Rok předtím se hýbala škatulata mezi značkami Balenciaga, Dior a Yves Saint Laurent. I rok 2013 však zaznamenal výrazné otřesy kreativních křesel. Marc Jacobs odešel z Louis Vuitton a nahradil ho Nicolas Ghesquière (ex-Balenciaga). Renzo Rosso, jehož Diesel stojí za popularizací “zničených” džínsů, na místo uměleckého ředitele dosadil úspěšného a osvědčeného Nicolu Formichettiho. Z Mulberry odešla matka Alexy, z vlastních značek matka minimalismu Jil Sander a matka avantgardy Ann Demeleumeester. Obnovy se konečně dočkal meziválečný konkurent Coco Chanel – značka surrealistické Elsy Schiaparelli.

 

pozadi_LV-680x325

 

3. Špetka štěstí v tragédii

V květnu se zřítila bangladéšská továrna Rana Plaza, která neštěstím v podobě až tisíce obětí upozornila na přetrvávající problémy nedodržování bezpečnosti na pracovištích v zemích třetího světa. O požárech informovala v Česku také veřejnoprávní média i soukromé noviny.

4. Filmy x móda

Dva snímky vloni upevnili už desítky let starý vztah módy a filmu. Velký Gatsby přinesl do běžných šatníků trochu lesku, nový díl Hunger Games zase první „filmovou“ kolekci pro luxusní online butik.

4. Oslava komerčního umění

Rok 2013 znamenal dvacátý rok existence značky Viktor & Rolf. Výročí holandské duo oslavilo návratem na pařížské couture molo.

 

Kolekcí na podzim 2008 řekli Viktor a Rolf módnímu průmyslu Ne

Kolekcí na podzim 2008 řekli Viktor a Rolf módnímu průmyslu Ne

 

5. Prêt-à-Couture

Prêt-à-Porter + Haute Couture. Tak někteří spojují novou módní kategorii, kterou podpořila i přehlídka kolekce značky Chanel v Dallasu. Pret-a-Couture je spojením perfektního zpracování, drahých materiálů a experimentu, které však nevzniká pod záštitou Chambre Syndicale de la Haute Couture.

6. Made in Central Europe

Maďaři zorganizovali první fashion week střední Evropy. Přivítali na něm okolní země a dokázali, že lokální velkovýroba není mýtus.

7. Češi v zahraničí

Díky Designblok Premier Fashion Weeku jsme v Česku mohli přivítat brilantní designérku Martinu Špetlovou, která žije v Londýně. Výrazný úspěch v zahraničí pak zaznamenala Petra Ptáčková, jejíž kolekci na kyjevském fashion weeku viděli díky jeho cílevědomé organizátorce i zástupci britského Vogue.

 

Martina Špetlová. Host DPFW ví, jak na materiál. Její postupy jsou takovým módním hlavolamem.

 

8. Češi na výstavě

České centrum připravilo našim designérům nějak spojených s Pařiží výstavu přímo ve francouzské módní metropoli. Mode.cz se následně ukázala i Praze. Brno zase ukázalo vývoj současné české módy. Výstava Voliéra no.1 navíc přinesla i prospěšné přednášky z módní historie.

9. Nové nákupy

Během loňského roku vzniklo v Praze hned několik skvělých míst k nákupu české módy a šperku. Butik Czech Labels & Friends už stihl zorganizovat charitativní projekt, „galerie“ Kurator zase připravila hned několik instalací. Nemůžeme nezmínit také novou Debut Gallery, která nabízí zajímavé šperky i autorské modely.

 

MG_1601

 

10. Tři fashion weeky, dva pokroky

Na podzim spolu opět zabojovaly tři konkurenční podniky, které připomínají formát fashion weeku. Kdo nakonec vyhrál, to se říct nedá. Jisté ale je, že Designblok opět plánuje jarní termín a Prague Fashion Weekend bude pokračovat v rodině Mercedes-Benz.