Knihovna Bookworm: Obyčejný pružný pás oceli

/ Redakce

Jak jednoduché, dalo by se říci o běžném pružném pásu oceli, ze kterého designér Ron Arad vytvořil unikátní knihovnu nesoucí název Bookworm.

Designér Ron Arad se narodil v Tel Avivu, kde vystudoval uměleckou školu. Po studiích Ron odešel do Londýna za dalším vzděláním. V roce 1981 Ron společně s Caroline Thormanovou založil v londýnské Covent Garden firmu s názvem One Off, která navrhovala a prodávala umělecké kousky především z recyklovaných materiálů jako například slavné ikonické křeslo Rover. V 90. letech Ron Arad spolupracoval s významnými firmami, mezi které patřila i firma Alessi (se kterou v minulosti spolupracoval i český architekt Jan Kaplický). Své rodné zemi zůstal věrný. Stal se architektem Muzea designu v Cholonu v Izraeli, které bylo otevřeno v roce 2010.

Ron Arad

Ron Arad

Světovou věhlasnost si tento izraelský designér získal v 80. letech, kdy na sebe strhl pozornost díky kreativním recyklacím materiálů. Jeho nejslavnějším kouskem je právě křeslo Rover, které vyrobil ze starých kožených sedaček z aut Rover. Odtud i jeho název. Sedačky vložil do obloukového rámu a nechal tak vzniknout ikonické dílo, které je žádané dodnes. Mezi jeho další nezapomenutelná díla bezesporu patří světlo Aerial montované na rádiovou anténu na autě. Recyklace se stala Aradovou doménou, která si rychle našla své příznivce po celém světě.

Křeslo Rover 1981

Křeslo Rover 1981

Jako velkou milovnici knih mě však nejvíce zaujala Arandova knihovna Bookworm (v překladu doslova Knihomol). Při každém stěhování (a že jsem jich už několik zažila) jsem vždy řešila, jak a kde uložím svou sbírku knih, která se stále a stále rozrůstá. Knihovny jsou pro mě významných a zcela zásadním detailem každého interiéru. Knihy samy o sobě vytváří umělecká barevná díla, když je originálně poskládáte. Ron Arad v roce 1993 představil v rámci milánského nábytkového veletrhu pružný ocelový pás se zarážkami, který lze na stěnu jakkoli upevnit. Díky posuvným zarážkám ho majitel může flexibilně upravovat a vytvořit si tak vlastní designérské dílo. Tento nápad ihned ohromil firmu Kartell, která začala knihovnu vyrábět, ale ne z oceli nýbrž z plastu a to jakékoli barvy. Hlavním důvodem byla cena i snadnější manipulace pro zákazníka, který si tak může lépe vybrat vhodný odstín a velikost pro konkrétní interiér. Myšlenka Rona Arda „chci dělat nové věci“ však zůstává.

Knihovna Bookworm

Knihovna Bookworm

Foto: Profimedia.cz; Archiv firem