Květiny ale mají i svůj význam, a tak často i dobrý úmysl se může změnit v urážku či dokonce zavržení. Naopak z obyčejné radosti se můžete stát vyznání z lásky, které však není ze strany dárce tak myšleno. Je třeba si dávat dobrý pozor, zda chcete květinou dát najevo své city, nebo chcete jen dotyčnou potěšit květinou, kterou má nejraději. Proto jsme se i několika známých žen zeptali, jaké květiny mají nejraději, jaké nejčastěji dostávají a zda je někdo květinou dokonce nečekaně zaskočil.

Fialky například znamenají skrytou lásku. Levandule naznačuje pro změnu uctivou lásku. Pivoňka symbolizuje láskyplný vztah. Přátelství vyjádříte například konvalinkou nebo sedmikráskou. Orchidea symbolizuje smyslnost, krásu a svůdnost. Pokud je nutné vyjádřit smutek, pak  zvolte sněženku. Dokonce nenávist se dá vyjádřit květinou a to modrou hortenzií, narcisem nebo cínií. Upřímnou lásku vyjádříte jedinou kyticí a to růží, které ženy většinou milují nejvíce. Jsou však i květiny, kterým se raději vyhýbejte. Mezi takové patří chryzantéma, která sice znamená lásku, ale všeobecně je vnímána jako symbol věčnosti a my ji máme spojenou hlavně s Dušičkami a návštěvami hřbitovů. Totéž platí i pro karafiát, který sice znamená vášeň, ale herci tvrdí, že přináší smůlu. Kromě toho i totalitní režim mu předurčil demokratickou záhubu.  Zapomeňte i na cesmínu a ostatní květy, které píchají a mohou tak evokovat agresivitu.

I barvy mají svůj význam, který je nutný nepodceňovat. Bílá je barva nevinnosti, upřímnosti a čistoty. Černá je bezesporu smuteční, ale rovněž moudrá. Červená je barva lásky, vášně, síly a slávy. Fialová značí věrnost a vážnost. Modrá je barva věrnosti, ale i nešťastné lásky. Růžová symbolizuje mladost, lásku, romantiku a zdraví. Zelená je barva naděje, klidu a štědrosti. Žlutá vyzařuje žárlivost a nenávist. Oranžová je jistota bohatství, hojnosti a tepla.

A jak jsou na tom známé české ženy s květinami?

“V poslední době se mi nějakou shodou náhod sešlo doma několik květin. Přítel šel kupovat našim maminkám kytky na Den Matek, a tak mi přinesl krásný puget růží, které trochu připomínaly svatební kytici a hned na to mi moje maminka dala dva dvoukvětináče s bylinkami. Dala jsem se totiž v poslední době na vaření, a tak se mi koriandr, bazalka a máta s petrželkou docela hodí a navíc zútulnily mojí kuchyň. Na stole mám čerstvý šeřík. Tu vůni i barvu prostě miluju. Nejčastěji dostávám orchidei. Myslím v květináči, které mi v bytě, i přesto že je prosluněný, vůbec nejdou. Proto dostávám od kamarádek, maminek i přítele hlavně tyhle krásky. Loni v létě na mé 25 narozeniny, jsem zažila obrovské překvapení. Přítelovo maminka měla květinářství, a tak mi nechali udělat obrovský puget růží, který jsem skoro ani neudržela a vydržely mi skoro až do podzimu”, říká Nikol Moravcová.

“Mám ráda všechny květiny. Jsem ráda pokaždé, když dostanu kytičku, ať je to luční kvítí nebo nádherný puget. Nejraději ze všech květinových vůní mám šeřík a hyacint. Nejčastěji však dostávám lilie a růže. Jednou v divadle se mi stala taková filmová scéna, kdy přišel kurýr s nádherným pugetem, byl bez cedulky a já z toho byla tak perplex, že jsem se ho zapomněla zeptat, z jakého přijel květinářství a než jsem se nadála, byl fuč…bohužel jsem nikdy  nevypátrala od koho byly”, řekla Iconiqu Rola Brzobohatá.

“Miluji tulipány. Jsou úhledné, krásně doladí interiér a přináší jarní náladu. Dříve jsem dostávala nejčastěji růže, ale můj současný partner je natolik všímavý, že ví, která květina je má nejoblíbenější, proto od něj dostávám zásadně právě tulipány”, svěřila se bloggerka Eva (ejvifreedom.com).

“Miluju kaly, tulipány, orchideje a jakékoliv zajímavé a nápadité tvary a barvy u květin…ale u kytice bych ocenila, kdyby byla nápaditá a vypadala jako právě utržená na louce. Nejčastěji dostávám takové,  které tomu dotyčnému nebo dotyčné ke mně sedí. Pravdou  je, že jsou to většinou ty, které mám ráda. Taky jsem často dostávala gerbery, protože připomínají lidem slunce a tak mi taky často říkají. To  je moc milé:) Několikrát jsem obdržela květiny nečekaně a bylo to velmi romantické. Muži kolem mne byli naštěstí vždy hodně vynalézaví a nápadití. Takže o překvapení nebyla nikdy nouze. Teď, když na to myslím…už by zase mohla nějaká krásná kytice přijít”, říká Lenny Trčková, moderátorka pořadu Dobré ráno.

“Má nejoblíbenější květina je kopretina. Nejčastěji dostávám luční květiny a zahradní růže. Květiny miluji a mám i to štěstí, že jsem jimi obdarovávána neustále”, svěřila se nám Olo Křížová, módní stylistka a kreativní ředitelka módní události Prague Fashion Weekend.

A jaká květina je ta vaše oblíbená? Svěřte se nám na našich facebookových stránkách.

Foto: Pinterest, Shooting Fashion Stars, Archiv