Nový galerijní projekt ( SEN O ) vystavuje umění ve výlohách a podporuje umělkyně

/ Lenka Komrsková

Nová galerijní platforma ( SEN O ) vzniká ve výlohách design obchodu Harddecore na pražském Senovážném náměstí. Projekt si bere za cíl prezentovat kurátorsky vybraná díla zajímavých a inspirativních žen-umělkyň, jejichž obrazy, šperky, porcelán, fotografie, květiny, parfémy, textil, umělecké objekty a básně budou postupně představovány všem, kteří půjdou kolem. Výstavy budou vždy prodejní a část výtěžku z prodaných děl poputuje na podporu dobročinného projektu Metráž, který pomáhá ženám v nouzi. První výstavu mohou kolemjdoucí shlédnout od 23.2.2021 a svá díla představí designérka Kateřina Brůhová.

Koncept výstavy ( SEN O ) v pražském obchodě Harddecore odráží momentální neblahý osud galerií, které jsou stále uzavřené, a proto přesouvá umění na netradiční platformu – do ulice. Kromě návratu umění zpět do našich životů se projekt věnuje i podpoře žen-umělkyň, výloha bude vždy věnována samostatně jedné z nich po dobu 45 dnů. Umělecká či rukodělná díla bude tak mít možnost shlédnout kdokoliv půjde či pojede kolem, jednoduše z ulice, bez nutnosti chodit dovnitř do obchodu. Ten důležitý pocit z umění je totiž uvnitř každého z nás, bez ohledu na místo a čas.

„Vysnily jsme si, že sny se mohou plnit i během aktuální situace. Kultura a možnost vidět nové věci naživo a nacítit je, nám velmi chybí. Nechtěly jsme vytvářet další online platformu, ale rozhodly se pro ( SEN O ), což je fyzická prezentace umění ve výlohách našeho obchodu Harddecore. ( SEN O ) zároveň prezentuje sny, na které jsme předtím neměli čas a teď už máme“, vysvětluje návrhářka a majitelka obchodu Harddecore Josefina Bakošová. „Rozhodly jsme se, že si nenecháme vzít naše sny, ale naopak se v nich podpoříme, najdeme nový způsob, jak fungovat a tím pomůžeme i ostatním. Proto jsme vytvořily ženský umělecký cyklus, ve kterém ukážeme tvorbu talentovaných žen s nimiž souzníme a inspirují nás, představíme jejich sny a způsob tvorby během aktuální situace. Kolemjdoucí se tak díky ( SEN O ) mohou kochat, sami zasnít, inspirovat a v nejlepším případě si kus kulturního obohacení zakoupit a odnést domů“, doplňuje spoluautorka projektu Anna-Maria Zwyrtek.

V průběhu několika měsíců představí ve výlohách svou tvorbu Kateřina Brůhová, Michaela Karásková, Nikola Šrajerová nebo Olga Smolnikava, Karin Zadrick, Kristina Nedvědová a další. Výstavy budou prodejní a část výtěžku půjde na podporu projektu Metráž, který pomáhá ženám ohroženým sociálním vyloučením, chudobou, násilím, bezdomovectvím nebo dalšími negativními vlivy.

Vernisáž první výstavy s názvem SEN O “No Cmd + z” proběhla 23. února 2021 za doprovodu DJ setu Ohrwurm. Svá díla představila designérka Kateřina Brůhová, která se ve své aktuální kolekci Cmd + z dotýká tématu přehodnocování, přesunu prostředí a pozornosti jinam, života online versus fyzická tvorba, tvoření bez hranic.

Plán výstav bude postupně zveřejněn na webových stránkách a sociálních sítích www.harddecore.com a www.josefinabakosova.com. Na stránkách budou k vidění rovněž jednotlivá umělecká díla.

( SEN O )

Sen-zážitek iluzorních hlasů nebo jiných vjemů tvořených mozkem během spánku v rámci procesu snění. Sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nepravděpodobné, a jsou obvykle mimo kontrolu spící osoby. Vycházejí z vnějších i vnitřních podnětů a vzpomínek a představ spícího. Sen je tudíž významná psychologická událost