Dior a já: Dokument, který musíte vidět

/ Redakce

Včera se v kině Lucerna uskutečnila slavnostní premiéra francouzského filmu Dior a já a my jsme na ní nemohli chybět.

Není snad nikdo, ani ten největší módní ignorant, kdo by neznal módní dům Dior, a z milovníků módy není snad jediný, kdo by si nechal ujít dokument o tomto symbolu ženskosti a luxusu. Nenechali jsme si ho ujít ani my a věřte, že stál za to. Ostatně od dnešního dne jej můžete shlédnout ve vybraných kinech i vy.
Dior-plakát-A4.indd
Francouzský dokument režiséra Frédérica Tchenga, který je postaven jako barevná mozaika rozčleňující černobílý svět Christiana Diora a colorovanou současnost Rafa Simonse v roli kreativního ředitele značky, je hezkou sondou do zákulisí vysoké módy. Příběh mapuje nástup Belgičana Simonse do čela módního domu a přípravu jeho první kolekce, kterou musel zvládnout za neuvěřitelných 8 týdnů. Provází diváka každodenností nejen návrhářova života, ale hlavně života švadlen i ostatního personálu, který pro Dior dýchá třeba i neuvěřitelných čtyřicet let.

Dior-and-I_Still-1webZajímavostí dokumentu je podle mě fakt, že se nejedná o film představující jakési pozlátko. Neukazuje, jak je vše báječné, krásné, nablýskané a jak jsou všichni stále šťastní a hlavně krásní, moderní a hubení. Naopak představí divákovi lidi v bílých pláštích, které byste na ulici možná přehlédli a kteří jsou základem pro ony sny o luxusu. Také se nebojí ukázat divákovi vyhrocené situace a hlavně onu tvrdou dřinu, která se za všemi těmi nádhernými šaty skrývá. Například ve chvíli, kdy se nestíhá, objeví se problémy při tvorbě potisku šatů nebo když je v té nejdramatičtější chvíli odvolána vedoucí krejčovské dílny, aby se postarala v New Yorku postarala o váženou zákaznici. Režisérovi se podařilo dostat se k Rafu Simonsovi tak blízko, že divák může sdílet jeho nervozitu, zoufalství i radost, jako by byly jeho vlastní. DIORANDI_STILL1Navíc dává snímek divákovi možnost zamyslet se nad tím, že móda není jen o samotné tvorbě, nějaké vizi a kreativitě, ale samozřejmě také o obchodu a penězích. Poukazuje na to, že je to vždy něco za něco a tak i samotný kreativní ředitel musí na svou vedoucí dílny počkat, než se postará o zákaznici utrácející u Dioru tisíce eur, a pak teprve si může dovolit představit své modely v pompézním prostředí a květinové výzdobě stojící celé jmění.

1645_9093Mě osobně dokument nenudil, kamera skvěle zachytila jak detaily, tak také celek prostředí módního domu a měla jsem pocit, že jsem jaksi vtažena do samotného procesu. Chápala jsem zoufalství Rafa Simonse i švadlen, které poctivě přetvářely návrhářovi představy ve skutečnost. Za mě, bylo těch 89 minut skvěle strávených.

Zdroj foto: Artcam