Dior, Chanel i Givenchy: Nejlepší haute couture kolekce z Paříže

/ Redakce

Pařížský haute couture week je úspěšně za námi. Během čtyř dnů se představilo více než třicet módních domů s jasnou vizí toho, jak má couture v roce 2019 vypadat. Jaké jsou nejlepší kolekce pro jaro a léto?

Chanel

Ačkoliv v Paříži sněžilo, uvnitř Grand Palais, kde Karl Lagerfeld představil nejnovější couture kolekci módního domu Chanel, byl slunný den bez jediného mraku. Na zdech bylo vyobrazeno letní sídlo Gabrielle ‚Coco‘ Chanel a nechyběl ani skutečný bazén, který se stal dominantou přehlídky. Lagerfeld je mistrem ve věrohodném vytvoření setu, ať už je inspirace jakákoliv, a kolekci to vždy dodá na autentičnosti. V nejnovější couture kolekci byl kladen důraz především na materiály a střihy a méně na doplňky. Extravagantní líčení kontrastovalo s modely v jemných odstínech růžové, modré, fialové či krémové. Poprvé po 36 letech se na konci přehlídky  neobjevil na mole Karl Lagerfeld ze zdravotních důvodů.

 

Iris van Herpen

Nizozemka Iris van Herpen patří v současné době k nejfuturističtějším módním návrhářkám. Pro výrobu svých modelů používá nejmodernější technologie a 3D tisk, který nyní použila i k vytvoření aplikací na tvářích modelek. Nová kolekce byla inspirována především vesmírem a astrologií. Rukávy připomínaly andělská  křídla a černé čáry zase vrstevnice, jaké bývají na topografických mapách.

 

Dior

Kreativní ředitelka Dioru Maria Grazia Chiuri si pro svou novou kolekci zvolila metaforu cirkusu, jenž má v módním průmyslu velmi hlubokou historii. Při tvorbě modelů se návrhářka nechala inspirovat umělci jako Jean Cocteau, Pablo Picasso, Cindy Sherman, ale také slavnou fotografií modelky Dovimy se slony, kterou nafotil uznávaný fotograf Richard Avedon. Přehlídka v pařížském muzeu Rodin představila přes 60 okouzlujících modelů. Nechyběly honosné róby, vysoké límce, ale také inovované sako Bar, jež navrhl v roce 1947 Christian Dior.

 

Viktor & Rolf

Pokud bychom měli zmínit nejdiskutovanější přehlídky, rozhodně by mezi nimi našla místo i show módního domu Viktor & Rolf. Jejich studio představilo osmnáct extravagantních a nadměrně objemných rób v odvážných barvách a s ještě odvážnějšími nápisy. Pod slogany ‚Go to hell‘, ‚I am my own muse‘, ‚Less is more‘ nebo ‚No‘ si každý divák může představit cokoliv. Nizozemské duo Viktor Horsting a Rolf Snoeren zkrátka vytvořilo kolekci, která svým vtipným pojetím rozhodně zaujme módní nadšence v roce 2019.

 

Givenchy

Kreativní ředitelka Clare Waight Keller prezentovala novou kolekci v minimalistických prostorách Muzea moderního umění v Paříži. A ačkoliv byla zpočátku paleta barev černobílá, po chvíli přišla na řadu trendy žlutá, červená či enziánová modrá. Keller se dokáže precizně vyhrát s detaily, zvláště pak u couture kolekcí, a nebylo tomu jinak ani nyní. Kromě nádherných rób, košil a kalhot představila také latexové kalhoty a oversize mašle na zádech, což je pro módní dům Givenchy novinka.

Vogue.com, Elle.com