Nový Dior: Plisé, květiny a obvyklý mix

/ Redakce

Raf Simons představil v Paříži novou kolekci pro módní dům Dior. Něčím překvapil, něčím potěšil.

Pokaždé, když Raf Simons vytvoří novou kolekci pro dům Dior, můžeme o ní říct to samé, to, co je podstatné. Vezme základní stavební kameny značky, ale otesá je tak, aby zapadly do současnosti. Myšlenka je tedy stabilní, mění se jen obaly.

Začneme však s tím, co zůstává i na povrchu. Scéna prezentace se jako již dříve proměnila v květinovou zahradu. Tentokrát se sestávala z živých i umělých vistárií, růží i rév. Působila divoce a nearanžovaně, což se ukázalo jako Simonsův záměr. „Šlo mi o tvrdší postoj,“ řekl po přehlídce belgický designér.

Od kolekcí Resort 2014 nebo Couture podzim 2014 toho ale zůstalo víc. Konkrétně třeba plisování, které tentokrát vychází z hladkého základu šortek, navazuje na sedlo sukně nebo vychází zespoda lesklých sak bez rukávů. Tam mimochodem Simons kombinuje viditelně odlišné materiály, což už je pro nový Dior tak typické jako pro starý, Gallianův, teatrálnost.

Řada tedy obsahuje zmiňované plisé, a to na různých textilech od saténu po organzu, je tam potisk rozmazaných květů s nápisy i bez, který skvěle padne do divokého okolí. Jsou tam tafty a pleteniny, některé látky ozvláštňují nášivky ve tvaru erbu, jiné třeba další vzor – proužky. Pruhy pak Simons využil i jinak – rovnoměrně je nastříhal a tvaroval z nich balonové sukně.

Kolekce obsahuje také blyštivé večerní modely. Ty zdobí materiál pošitý flitry a kamínky, střídá ho – jak jinak – lesklé plisé. Tyto společenské šaty pak doplňuje ještě miniřada klasických „diorovských“ siluet, ať už ve formě šatů nebo kostýmků, které Simons pustil na molo v závěru celé prezentace.

Je krásné sledovat některé momenty materiálů, kouzla se střihem (podívejte se například na úvodní topy s propletenými pasy), překrásné doplňky v podobě kabelek, bot i šperku, který byl tentokrát přímou součástí několika modelů. Všechno je stále tak jiné a nové, na každém looku objevíte alespoň malou chuťovku, kterou jste v předchozích řadách domu Dior nezaregistrovali.

Ještě ale uvidíme, jestli si belgická hvězda navždy udrží pozornost květinovou zahradou a krejčovskými triky. Dior bude možná potřebovat větší show.

Foto: WWD