Vrbatova bouda v Krkonoších

Do Krkonoš se nevyplatí jezdit jen v zimě. Pro letní turistiku jsou jako stvořené. Jako opravdový horal si pak budete připadat na čaji (nebo něčem ostřejším) ve Vrbatově boudě. Rekonstukce chaty, která byla realizována podle návrhu architekta Vladimíra Šíra na počátku šedesátých let 20. století, se ujal pražský ateliér IXA Tomáše Hradečného. Stavba okouzlila také české experty, kteří ji nominovali na prestižní evropskou cenu Mies van der Rohe Award 2017.

Foto: Benedikt Markel

Vodní dům v Hulicích

Stavba, která láká turisty z celé republiky, je nominována na letošní Českou cenu za architekturu a objevila se také v prestižní ročence Česká architektura 2015/16. Najdete zde expozici, která vás zábavnou formou seznámí s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Jako bonus na vás v exteriéru čeká spousta vodních atrakcí, u nichž se vyřádí nejen děti.

Foto: Vít Švajcr

Spolkový dům Slavonice

Již příští týden startuje menší filmový festival SlavoniceFest. Pakliže se na něj stejně jako my chystáte, určitě se zde potkáte s rekonstruovaným spolkovým domem, kde se část programu festivalu odehrává.  A mimo jiné zde proběhne výstava České ceny za architekturu! Spolkový dům navrhl ateliér ov-a, který má na svědomí například i restaurant Vinohradský pivovar, kde kromě architektonických zážitků můžete nasávat i domácí pivo.

Foto: Tomáš Souček

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí

Stavba architekta Petra Hájka, které nikdo neřekne jinak než krtek, také sbírá ocenění jak na běžícím pásu. Byla nominována na Mies van der Rohe Award 2015 a je finalistou České ceny za architekturu 2016. Specifikum stavby spočívá v tom, jak její familiérní přezdívka ostatně napovídá, že je zapuštěna pod zem.

Foto: Benedikt Markel

Klášter Nový Dvůr

Klášter v západních Čechách je zajímavý hned z několika důvodů. Je domovem pro trapisty, kteří mají jedny z nejpřísnějších pravidel a skládají například slib mlčenlivosti. To ale zdejším mnichům nebrání v tom, aby čile obchodovali s domácími marmeládami a dalšími pochutinami, které zde vyrábějí. Klášter je veřejnosti přístupný při bohoslužbách a je zde také umístěn dům pro hosty, v němž je možné přenocovat. Klášter je jedním z finalistů České ceny za architekturu 2016. Autory úprav jsou světově uznávaný britský architekt John Pawson a plzeňský architekt Jan Soukup.

Foto: Štěpán Bartoš

Oblastní galerie v Liberci

Dříve městské lázně, nyní galerie, která se v pečlivě vyladěných architektonických detailech hlásí ke svému původnímu účelu. Pakliže míříte na sever, je to rozhodně místo, kde byste se měli zastavit! Rekonstrukci chátrajícího objektu architekti ze sdružení SIAL opravdu provedli na jedničku. A nezapomeňte také na výlet na ikonický liberecký vysílač Ještěd od architekta Karla Hubáčka.

Foto: Ivan Němec

Vstupní budova do Punkevních jeskyní

Že už jste tu před lety byli? Nyní máte o důvod víc se sem vypravit znovu. Důvodem je nová administrativní budova, která od roku 2015 stráží vstup do jedné z nejnavštěvovanějších přírodních památek u nás. Autory návrhu je brněnská kancelář Burian-Křivinka.

Foto: Filip Šlapal

Krytý plavecký bazén v Litomyšli

V případě, že to s kvalitní architekturou myslíte vážně, měli byste rozhodně navštívit Litomyšl! Jedná se o Mekku historické, ale i současné architektury. Za navštívení stojí muzeum rekonstruované architektem Josefem Pleskotem, ale i jen o několik desítek metrů vzdálený barokní kostel, který získal novou tvář díky architektu Marku Štěpánovi. Skvostem současné architektury je plavecký bazén od studia DRNH.

Foto: Tomáš Malý