Ellen DeGeneres mění naše životy, už 20 let

/ Redakce Foto: ABC, Time

Má vlastní TV show, moderovala Oscary, dostala medaili od prezidenta Baracka Obamy za svobodu, podporuje řadu neziskových organizací a hlavně LGBT komunitu, ke které se hrdě hlásí. Její život ovšem nebyl jen procházka růžovou zahradou.

Ellen DeGeneres sice oslaví své kulaté narozeniny až příští rok v lednu, letos ovšem slaví něco jiného. Před 20 lety totiž navždycky změnila celou popkulturu.

Byl konec dubna 1997 a Ellen v té době měla již 3 roky svůj vlastní sitcom Ellen. Právě jedním z jeho dílů se zapsala do historie a do podvědomí nejen Američanů.

Na tento díl se připravovala nejen Ellen, ale celý štáb téměř rok. V květnu 1996 pozvala všechny členy týmu tvořící její show k sobě domů na přátelské posezení. Během tohoto odpoledne otevřeně oznámila svým kolegům, že je lesba. A chtěla, aby její postava, kterou v sitcomu ztvárňuje, Ellen Morgan, učinila svůj “coming out” také.

Později řekla v rozhovoru v televizní show Oprah: “Není ničí starost s kým chodím, ale schovávání se bylo na jednu stranu nepříjemné. Měla jsem pocit, že když se schovávám a neustále se bojím, kdo mne uvidí, dělám snad něco, co bych dělat neměla.”

To, jak tvůrci pořadu oznámí, že je Ellen a její sitcomová postava homosexuální orientace, se chystalo postupně. Nejdříve proběhly v několika dílech narážky na slovní spojení “coming out”, na které v jednom díle postava Ellen, která zrovna vylézá ze skříně, řekne, že byla v šatníku. V anglosaském světě totiž spojení “come out of closet” znamená “přiznat se, že jsem gay”.

A pak přišel duben 1997 a v epizodě s názvem “The Puppy Episode” Ellen, s vtipem sobě vlastním, ve scéně na letišti omylem do mikrofonu řekla slavnou větu: “Susan, I’m gay.”

Za svobodu projevu a “přiznání se” však Ellen v tehdejší americké společnosti devadesátých let zaplatila. Následující rok byla její show ukončena. Sama to komentuje slovy: “Bylo to důležité. Do té doby byla důležitá jenom moje kariéra, ale ta šla stranou, chtěla jsem si připadat dobře i bez ní.”

I tak ale naplnila televizní obrazovky, byla na titulní straně magazínu TIME a především dodala odvahu ostatním lidem, kteří se do té doby za svou orientaci styděli.

O několik let později, v roce 2001, se Ellen vrátila na televizní obrazovky se svou “daytime talkshow”, kterou dnes sledují miliony žen nejen v Americe.

Ellen, vtipná, chytrá a milá “holka od vedle”, která baví celé generace a je symbolem a vzorem LGBT komunity, ale nás všech.