Dior

V pařížském muzeu Rodin byla uvedena velmi očekávaná přehlídka módního domu Dior. Kreativní ředitelka Maria Grazia Chiuri nezklamala a opět ve svých modelech vyobrazila feminitu, jemné střihy a nude barvy. “Couture je o něčem skrytém. Pokud jdete do ateliéru, chcete, aby se tam o vás někdo postaral,” prozradila své vnímání haute couture módy. Její modely pak výjimečný zážitek jasně odrážely. Nechyběly kašmírové obleky, elegantní barety, dlouhé večerní róby, minimalistické doplňky, vojenské potisky, jemný a lesklý satén, plisé či trojrozměrné aplikace květin. Ocenit musíme také precizní ruční práci – makramé, výšivky z dřevěných korálů a prošívané pásky. To byl ovšem jen zlomek toho, co jsme mohli na Dior couture show vidět.

 

Alberta Ferretti Limited Edition

Alberta Ferretti představila novou limitovanou řadu společně s Resort kolekcí během pánského týdne módy v Miláně. „Lidé si myslí, že dělám příliš věcí najednou. Ale proč ne? Chtěla jsem prezentovat svou vizi jako celek, jako kompletní projekt, který zahrnuje různé aspekty,” sdělila v zákulisí. Haute couture kolekce je určena především pro mezinárodní klientelu, jež hledá luxusní modely pro výjimečné příležitosti. Důraz byl kladen především na nové techniky, střihy a zdobení. Nechyběly večerní tuniky ani společenský smoking v různých odstínech a variantách. Detail hedvábných třásní na topech, kabelkách a róbách zase působil moderně a hravě.

 

Giambattista Valli

Couture není jen o korzetech a krinolínách. Patří sem i hedvábné topy, vlněné kalhoty s vysokým pasem nebo brokátové sukně. „Myšlenka na mládí je důležitá, protože mám mnoho mladých zákazníků. Ti dávají haute couture zcela nový rozměr – alespoň v mých očích,” prohlásil Giambattista Valli v backstagi show. V kolekci bylo mnoho hravých rób, ale i elegantních obleků, sukní a topů. Mimo to Valli vytvořil  honosné šifonové šaty se zkrácenou přední délkou odhalující nohy. Podobný střih šatů proslavila supermodelka Stephanie Seymour ve videu November Rain od Guns N‘ Roses v roce 1991.

 

Schiaparelli

V pondělí v pařížském operním domě Palais Garnier předvedl kreativní ředitel Bertrand Guyon novou couture přehlídku pro značku Schiaparelli. Místo, které zvolil, působilo velmi intimním, ale zároveň noblesním dojmem. Ihned na úvod Guyon vysvětlil, že se při vytváření nové kolekce inspiroval životem a osobností samotné zakladatelky módního domu – Elsou Schiaparelli. Zjistil, že přes den nosila povětšinou strohé uniformy, zatímco v noci se oblékala do okázalých rób. Nezapomněl proto navrhnout jak klasická saka, tak i pestré a hravé looky. Některé modelky měly na sobě také extravagantní pokrývky hlavy v podobě plameňáků, zajíce či tygra, takže o show bylo postaráno.

 

Iris van Herpen

Nizozemská návrhářka Iris van Herpen vytvořila futuristickou kolekci, kterou popsala jako biologii spojenou s technologií. Parametrické vzory se díky laserové technice přeměnily na komplexní trojrozměrné vlny a vznikly tak dech beroucí éterické siluety. Dynamické modely v zemitých odstínech pak působily vskutku neotřele a futuristicky.

 

Ralph & Russo 

Ikonické britské duo Tamara Ralph a Michael Russo se postaralo o elegantní, ale bujarou show. Dramatický make-up a vlasy sčesané nahoru dodávaly celkovému looku patřičný glamour. Barevné tuniky, večerní róby, hravé koktejlové šaty, peří s flitry a volány – to vše jsme mohli na přehlídce vidět. Tahle dvojka byla mimochodem považována za silného kandidáta v otázce, kdo navrhne svatební šaty pro Meghan Markle.