Emilio Pucci – synonymum pro kaleidoskop barev

/ Redakce

Pucci je považován za prvního italského světově proslulého módního tvůrce a objevitele různých trendů. Emilio Pucci byl italský šlechtic, který se narodil roku 1914 ve Florencii, kde i v roce 1992 zemřel. Pyšnil se titulem markýz di Barsento a byl nejen módním návrhářem, ale rovněž i politikem. Pucci byl vášnivým lyžařem a díky tomuto sportu se seznámil s tehdejší fotografkou módního časopisu Harper´s Bazar Tonni Frissel. Zaujala ji Pucciniho kombinéza, a když zjistila, že on sám si ji navrhl, ihned mu nabídla spolupráci při propagaci jeho tvorby. V roce 1947 vytvořil Emilio Pucci elastické šponovky upevněné pod chodidlem, rovněž navrhoval tenisové a golfové oblečení. Jeho elegantní a barevná móda pro volný čas se stala v 50. letech novinkou.

Emilio Pucci se vždy považoval za vynálezce kalhot s názvem capri a elastické látky s obchodním názvem emilioform (směs žerzeje a příze helanca). Své přehlídky nejraději a nejvíce pořádal v Palazzo Pucci u Florencie, kde je dodnes sídlo módní značky Emilio Pucci. V tomto stylovém prostředí předváděl vybrané společnosti svůj ohňostroj barev a vzorů. K jeho nejznámějším barevným odstínům patří dodnes Emilio rosé a Emilio tyrkys. Pucci vždy prosazoval, aby jeho oblečení bylo vždy tvořeno v jednoduchých liniích a osvobodilo ženské tělo od těžkých materiálů a umožňovalo jim volný pohyb. Jeho lehké šaty s abstraktními vzory se staly legendou, stejně jako se stal on sám.

V 80. A 90. letech začala značka mírně upadat kvůli nepříliš lichotivým trendům. Po jeho smrti Emilio dcera Laudomia prodala 70% podniku koncernu LVHM (Louis Vuitton Moet Hennesy). V roce 2002 se hlavním módním návrhářem této značky stal Christian Lacroix. V roce 2005 společně s Matthewem Williamsonem módní slávu značky Emilio Pucci znovu oživili a dodali jí i patřičný „šmrnc“ z dřívějších let.  Styl této módní značky byl vždy pestrý a plný barev. Proto je nasnadě nazývat tuto značku kaleidoskopem barev. Jeho hedvábné kousky jsou dnes již váženým sběratelským kouskem. Jeho odvážným barvám podlehly i významné hollywoodské hvězdy jako Elizabeth Taylor či Ingrid Bergman. Noví módní návrháři opět jeho vzory přinášejí, i když trochu zdrženlivěji, na nových současných střizích. Značka si stále zachovává svůj výlučný tón a má jemnou příchuť retra. Své místo si našla i u mladých a to nejen v oblasti oblečení, ale i módních doplňků.

Několik zajímavostí na závěr. Málokdo ví, že právě Emilio Pucci je tvůrcem loga pro vesmírný projekt Apollo 15. Emilio Pucci se v roce 1932 zůčastnil Zimních olympijských her, ale nesoutěžil. Jeho šaty nosily i takové významné osobnosti, jakými byly Jackie Kennedy či Sophie Loren. Pozadu nezůstávají ani dnešní slavné celebrity jako Beyoncé, Kylie Minogue a mnoho dalších. Jedna slavná herečka, která nečekaně zemřela příliš mladá, byla v šatech Emilio Pucci dokonce pohřbena. Emilio Pucci byl rovněž úspěšným politikem, ale láska k módě prostě zvítězila.

 

 

Foto: style.com

0 Comments

    Leave a Comment