Manolo Blahnik – sen každé dámské nožky

/ Redakce

Manolo Blahnik byl vždy ve správný čas na správném místě. Narodil se v roce 1942 na Kanárských ostrovech španělské matce a českému otci. Studoval právo a literaturu v Ženevě a v 60. letech se věnoval studiu umění v Paříži. Brzy poté se začal zabývat módním návrhářstvím v Londýně. V roce 1970 se při své návštěvě New Yorku seznámil s módní kněžnou Dianou Vreelandovou (editorkou amerického časopisu Vogue), která když viděla jeho nákresy, poradila mu, aby svou kariéru věnoval pouze návrhům a výrobě bot.

Manolo si tato slova vzal k srdci a po návratu do Londýna se učil tomuto řemeslu návštěvami obuvnických závodů a studiem jednotlivých fází obuvnické alchymie. Již rok poté vyráběl Manolo Blahnik vyrábí své první skvosty. V roce 1973 otevřel svůj první butik v londýnském Chelsea a začal navrhovat pro Fiorucciho plastové sandály s názvem “želé”. Teprve poté se začal věnovat sofistikovanější obuvi. Jeho sláva a úspěch ho v roce 1974 dostaly na titulní stránku časopisu Vogue a stal se tak prvním mužem, kterému se této pocty dostalo. Manolo Blahnik se rovněž může chlubit třemi cenami “Talent roku”, který mu v letech 1987, 1990 a 1998 udělila organizace CFDA.

Jeho přepychové sexy sandály, pantoflíčky a lodičky z brokátu posetého drahooceňovaly nejen dokonalé provedení bot a jejich svůdné kouzlo, ale také jejich legendární pohodlnost. Těchto předností dociluje Manolo Blahnik díky své perfektní práci s nůžkami. Jak on sám říká “Jsem králem nůžek”. Manolo velmi často čerpá svoukamy, sametu a glazované kůže si kupuje například Madonna, která prohlásila “Blahnik vydrží déle než sex”. Jeho velkými fanynkami jsou rovněž Biana Jaggerová, Paloma Picassová a kupovala si je i zesnulá princezna Diana. Všechny tyto módní ikony inspiraci z jiných dob jako například podpatky z období regentství nebo rokokový pásek přes nárt. Nicméně výsledkem jsou ručně šité moderní boty pro moderní dámy dnešní doby. Káždá manolka (tak se botám tohoto návrháře říká) se samozřejmě vyrábí v Itálii v Parabiagu a během výroby prochází 50 různými procesy, takže se denně vyrobí jen 80 páru bot. Tak se z manolek stává exkluzivní zboží a touha po nich je o to silnější. Manolo Blahnik dodnes navrhuje každý podpatek svých bot a osobně dohlíží na výrobu všech modelů. 

Největší popularitu jeho botám však dala hlavní hrdinka televizního seriálu “Sex ve městě” Carry Bradshaw (Sarah Jessica Parker), která manolky přímo zbožňovala a jejich kouzlu byl dokonce věnován celý jeden díl s příznačným názvem “A Woman´s Right To Shoes” (v překladu “Právo žen na boty”).    A zajímavost na závěr, jak je již naším zvykem. V roce 2009 byla vyrobena limitovaná série Coca Cola lahví, na kterých je osobní kresba bot od Manolo Blahnik. Posuďte sami, není nádherná?:-)

 

 

Foto: facebook.com; wikipedia.org

0 Comments

    Leave a Comment