Oscar de la Renta – móda amerických prvních dam

/ Redakce

Oscar de la Renta se narodil v roce 1932 v Dominikánské republice, ale jeho kořeny sahají do Portorika a sám vyrostl ve Španělsku. Všechny tyto jižanské podněty značně ovlivnily jeho tvorbu. Tuto jeho minulost především vidíme v jeho barevnosti, kterou do svých kolekcí vkládá. Tato barevnost se projevila i v jeho malířském umění, které předcházelo jeho kariéře módního návrháře. V roce 1950 ho objevuje návrhář Cristobal Balenciaga, který mu dá příležitost vyučit se řemeslu u skutečného mistra svého oboru. V roce 1966 odchází do New Yorku, kde přebírá módní dům Jane Derby, který poté vede pod svým vlastním jménem. Předtím se však krátce zastavil v Paříži, kde pracoval pro značku Lanvin a kde mu nabízeli posty takové značky jako Dior nebo Elizabeth Arden.

Nicméně budování vlastní firmy bylo pro něj silnější motivací. Jeho neuvěřitelně honosné večerní toalety okouzlily dámy z vyšší společnosti. Proto se rovněž jeho největšími fanynkami staly především manželky amerických prezidentů od Jackie Kennedy počínají po Lauru Bush konče. Nyní jeho modely velice rády oblékají i celebrity jako napříkla Sarah Jessica Parker, která se stala i jeho blízkou přítelkyní, a která jméno Oscar de la Renta značně mediálně podpořila.

Modely tohoto talentovaného návrháře jsou typické svou barevností, použitím luxusních látek (především brokát a hedvábí) a rafinovaností jednotlivých detailů (krajky, výšivky, peří). Převážnou část jeho kolekcí tvoří večerní toalety, které jsou vždy originální, nepřehlédnutelné, okázalé a přesto vysoce elegantní. On sám říká, že miluje ženy a rád je dělá krásné.
Značku Oscar de la Renta nenosí jen úchvatné módní kolekce, ale i nábytek, kury, parfémy, boty a další módní doplňky. Oscar de la Renta velice rád podporuje různé charitativní a kulturní projekty. Sám nechal vybudovat školu a spolupracuje s různými významnými kulturními institucemi jako například s Metropolitní operou nebo Carnegie Hall. Je to tedy muž mnoha tváří a svou noblesou dokazuje světu, že je nejen bohem obdařený talent, ale i muž se srdcem na tom správném místě.

Foto: style.com; facebook.com

0 Comments

    Leave a Comment