Tom Ford – za dokonalost a kvalitu se platí

/ Redakce

Tom Ford je muž mnoha tváří i talentů. Když jednoho dne řekl, že až ho móda přestane bavit, natočí film, všichni to vzali jako vtip. Stalo se a Tom Ford je nejen skvělým módním návrhářem, ale i skvělým fotografem, režisérem, producentem a velkým sympaťákem. Vraťme se ale na počátek, na dobu, kdy se Tom rozhodl, čím by chtěl jednou být.

Narodil se v srpnu roku 1961 v Texasu. Bylo mu teprve dvanáct let, když mu maminka koupila Gucci boty. On se do nich okamžitě zamiloval a rozhodl se, že jednou něco tak krásného a kvalitního sám vytvoří. Řekneme si, je to jen dětský sen. Kolik z nás chtělo být zpěvákem, hercem nebo kosmonautem, ale Tomovi se jeho sen splnil. Nejdříve začal studovat umění a architekturu. Svá studia podpořil prací fotomodela, což při jeho neuvěřitelném vzhledu není nic překvapujícího. Do dnes si mnoho svých kampaní představuje sám a je například i tváří svých parfémů.

Svou módní kariéru začal u značky Chloé. Ze začátku pracoval „jen“ v public relations, jelikož si nebyl úplně jistý, jak se stát módním návrhářem. Až módní návrhářka Cathy Hardwick ho oslovila, aby se stal jejím asistentem. Tak prošly dva roky a poté zamířil do Evropy. Jak sám Tom Ford říká; „v Americe se řemeslu nenaučíte a módním návrhářem se nestanete“. Jeho kroky vedly do značky Gucci, kde se začal jeho sen naplňovat. Tuto značku pozvedl zpět na vysokou úroveň a zbavil ji starých klišé. Před každou módní přehlídkou pracoval 18 hodin denně, nespal, nejedl a stále přemítal o tom, zda je vše dle jeho představ. Při tom začal pracovat i pro další světovou módní značku a to Yves Saint Laurent. Jeho diář byl naplněn do posledního dne, minuty. Létal z jedné destinace do druhé.

Nejdříve opustil Yves Saint Laurent a poté i Gucci. V den, kdy Tom Ford opustil Gucci, přišel domů a cítil se prázdný. Jak sám řekl; „přišel jsem domů, sedl na postel a nevěděl jsem, kdo jsem. Bylo mi něco málo po třicítce a měl jsem všechno, domy kolem světa, spoustu peněz, kariéru, skvělého partnera, psy, které jsem miloval, ale přesto jsem nevěděl, kdo jsem. Cítil jsem se zcela vyhořelý. Asi právě proto, že se mi vše splnilo v tak brzkém věku.“ V roce 2005 zakládá svou vlastní značku a vytváří módní kolekce pod svým jménem. Jeho sídlo je v centru Londýna. Není to nic velkého, protože Tom má rád menší kolektiv a má ho rád kolem sebe. Ani to vše, ale k naplnění jeho podstaty nestačilo.

Tom Ford vždy toužil po filmu. Nejdříve jako herec, ale nakonec se postavil za kameru a natočil unikátní film s názvem Single Man, kde hlavní roli ztvárnil britský herec Colin Firth. Colin obdržel nominaci na Oscara a film sám o sobě posbíral řadu cen. Letos Tom Ford oslavil své 50. narozeniny a jako dárek obdržel dokumentární film o sobě. Tom Ford žije již 24 let ve spokojeném soužití s bývalým šéfem Vogue Hommes International Richardem Buckleym. Přejme mu do dalších let hodně kreativních nápadů a těšme na další řadu úžasných módních kolekcí a třeba i nějakého dalšího filmu.

 

 

Foto: facebook.com

 

0 Comments

    Leave a Comment