Především Gianni pomáhal své matce a v jejím ateliéru vytvořil své prvotní návrhy. Navzdory své vášni k módě Gianni studoval architekturu a k návrhářství se vrátil ve svých pětadvaceti letech, kdy odešel do Milána, módní Mekky všech italských návrhářů. Dříve než založil svou vlastní značku, pracoval pro módní domy Genny, Callaghan a Comlice. Zde nasbíral řadu cenných zkušeností a v roce 1978 otevřel svůj vlastní butik v milánské Villa della Spiga. Ze začátku zde prodával kromě svých vlastních modelů i modely jiných značek. Ihned od začátku bylo jasné, že jeho modely jsou těmi nejprodávanějšími.

Gianni Versace byl schopen kombinovat doslova vše. Miloval barevnost až křiklavost. Měl rád tvůrčí riziko a nikdy neopakoval nic z předešlé kolekce v kolekci současné. Pro jeho styl jsou typické okázalé šaty v dekadentním stylu, přebujelé vzory, ohromující barvy a směs nejrůznějších uměleckých stylů. Vzorem porisku na látky je velmi často používán motiv hlavy Medúzy, který se stává i logem módní značky Versace. Z jeho modelů je velmi známá například kolekce potištěná titulními stránkami slavného módního časopisu Vogue. V roce 1982 představil kolekci šatů s kovovým leskem, které se staly okamžitě hitem. Doslova do dějin jeho návrhářství vešly šaty pro anglickou herečku a modelku Liz Hurley, které se skládaly ze dvou pruhů látky spojené obřími spínacími špendlíky. Gianni Versace však nezůstal jen u navrhování klasických modelů pro přehlídková mola a své zákazníky. V 80. letech vytváří nákladné kostýmy pro světoznámé opery, jako jsou milánská La Scala či sanfranciská Opera. Jeho modely představovaly stejné drama, jako které se odehrávalo na pódiích. Gianni Versace miloval život, muziku, vzruch a napětí a to vše se odrazilo i v jeho módě, díky které si podmanil i slavné herce a zpěváky. Byla to celá řada předních umělců jako například Elton John, Sylvester Stallone, Tina Turner, Prince, Madonna, George Michael, Liza Minnelli, Bruce Springsteen, Elizabeth Taylor, Sharon Stone a v neposlední řadě i Michael Jackson. Jeho velkou obdivovatelkou i přítelkyní byla módní ikona své doby princezna Diana.

V 90. letech byl Gianni Versace najat jako hlavní návrhář pro populární americký televizní seriál Miami Vice. Díky tomu se rozhodl odstěhovat z rodné Itálie do Miami na Floridu. Snad díky tomuto rozhodnutí, snad to byl prostě osud, Miami se stala pro Gianni Versace poslední zastávkou v jeho úžasné kariéře. Gianni Versace se rád procházel po pobřeží a to vždy bez osobních strážců, protože miloval volnost. Rád sedával v kavárnách a pozoroval „cvrkot“ kolem sebe. Při návratu z jedné takové vycházky ho 15. července 1997 na schodech jeho rezidence v Miami Beach zastřelil Andrew Cunanan, který stejnou zbraň krátce na to použil i proti sobě. Svět tak přišel o velkolepého módního génia. Jeho módní značka Versace však zůstala a její lesk převzali Gianniho sourozenci. Do čela společnosti se postavil starší bratr Santo a hlavní designérské křeslo obsadila sestra Donatella.

Donattela Versace se narodila roku 1955 v Regio Calabria, osm let poté co se narodil její bratr Gianni. Studovala na univerzitě v Florencii a svému bratru Giannimu byla vždy oporou a věrnou spolupracovnicí. Již v osmdesátých letech začali pracovat společně. Donattela se převážně starala o luxusní nákladné reklamní kampaně. Již v roce 1989 prezentovala svou řadu mladé módy pod názvem Versus a v roce 1993 zavedla také řadu oděvů pro děti pod značkou Young Versace. Po smrti svého bratra se stává hlavní návrhářkou a dědičkou náročného úkolu udržet prestiž a dokonalost módní značky Versace. Již tři měsíce po jeho smrti přichází Donattela s kolekcí, kterou potvrzuje nástupnictví a za kterou sklízí velké ovace a uznání od prestižního módního časopisu Vogue. Donattela však nezůstala jen u módy. Založila kosmetickou řadu a v roce 2000 otevírá šestihvězdičkový hotel Palazzo Versace na australské Gold Coast.

Od roku 2007 se módní značka Versace ubírá stylově novými cestami. I nadále ztělesňuje luxus a smyslnost, končí však s potisky medúzy a pestrými kolekcemi. Do nových řad modelů pronikají přírodní tóny, splývavě zřasené večerní toalety a šaty ze strečového saténu s našitými skleněnými krystaly. Novou image této značky prezentují dvě významné umělecké osobnosti a to královna popu Madonna a americká herečka Demi Moore.

Gianni Versacenejraději odpočíval ve svých rozlehlých sídlech na břehu velkého jezera Vždy se obklopoval přepychem a bohatým výběrem uměleckých děl. Miloval antickou kulturu, ale i Picasa, Renoira atd. Miloval svou rodinu a nikdy na ní nedal dopustit. Jeho sourozenci mu dodávali jistotu a vždy ho hnali kupředu. Miloval děti a ony zase jeho. Svou neteř Allegru, kterou nazýval princezničkou, učinil svou hlavní dědičkou.

 

.

Foto: facebook.com; style.com; wikipedia.org