Byl to provokativní hudební producent, který změnil celý její život. Z nenápadné učitelky, manželky a matky se stala sebevědomá a uznávaná návrhářka. V roce 1970 spolu s Malcolmem otevřeli butik v Londýně s názvem Let it Rock, který je dnes považován za prapůvod punku. O rok později Vivienne i Malcolm přesedlali na rock´n´roll a butik byl přejmenován na Too Fast To Live a Too Young To Die. Do této chvíle zboží nakupovali pouze od dodavatelů. Až a o pár let později navrhl Malcolm Vivienne, aby modely začala navrhovat a vyrábět sama, a tak zcela neúmyslně zahájil kariéru módní ikony druhé poloviny dvacátého století. V roce 1974 se jejich butik přejmenoval na Sex a prodává fetišistickou módu.

Zákazníci dodnes vzpomínají, že člověk musel mít odvahu, aby do tohoto butiku vůbec vkročil. Nešlo však o sex shop, ale jednalo se o nový styl. Vivienne prostě jen chtěla tvořit věci, kterými „tzv. lepší společnost“ pohrdala. Vytvářela ozdoby z kuřecích kostí, řetízky ze splachovacích táhel od záchodů, brože z tampónů, vše roztrhané nebo rozstříhané. Díky pověstným tričkům se slogany boří Vivienne Westwood sexuální tabu. Za Two Naked Cowboys (Dva nazí kovbojové) ve westernovém oblečení s odhalenými penisy jsou Viviennne a Malcolm zatčeni. Tato událost zapůsobí jako skvělá reklama. V roce 1975 vznikla punková skupina Sex Pistols, jejímž manažerem je právě Malcolm McLaren a obléká je Vivienne Westwood.  Jejich obchod od této chvíle už jen prosperuje. Po uvedení své první kolekce pret-a-porter s tématem piráti v roce 1981 Vivienne přerušila obchodní spojení s Malcolmem McLarenem a pokračuje sama ve své práci. V roce 1982 debutuje v Paříži se svou kolekcí Buffalo Girls (modely v barvě bláta s maskáčovým vzorem). V 80. letech ji Women´s Wear Daily oslavoval jako jednu ze šesti nejvlivnějších módních návrhářek a návrhářů všech dob. V roce 1993 ji britská královna uděluje Řád britského impéria a to díky kolekci Haris Tweed, inspirovanou ironickým pohledem na královský dům. V roce 2004 proběhla velká retrospektivní výstava jejího díla v Londýnském Victoria&Albert Museum, ukazující její ikonické postavení.

V její tvorbě můžeme nalézt historické odkazy, techniky i látky. Její rozvratné tvary a konstrukce předbíhají dobu. Její modely jsou vždy jedinečné, vyzývavé, sexy a často velmi provokativní, ale vždy prostě neodolatelné. Viviennne se vždy chce odlišovat. Jak sama říká „Jsem ráda, když muži a ženy, které oblékám, vypadají důležitě.“

Vivienne Westwood není jen módní návrhářka, ale světoznámá módní značka a rovněž obrovská firma vyrábějící módní oblečení, parfémy, boty, tašky, šperky a mnoho dalšího. Pod touto značku nepracuje jen Vivienne, ale řada dalších módních tvůrců, včetně jejího současného manžela Andrea Kronthalera, který byl i jejím studentem. Vivienným tichým obdivovatelem je britský princ Charles, který ji v roce 2006 propůjčil šlechtický titul Dáma. Naposledy jsme mohli její dokonalou tvorbu obdivovat ve filmu Sex ve městě, kde hlavní hrdinka Sarah Jessica Parker oblékla 81 modelů této vyjímečné návrhářky, včetně svatebních šatů s osobním věnováním od Vivienne Westwood. Hlavní představitelky tohoto filmu vzdaly holt této „ďábelské“ umělkyni i na červeném koberci při premiéře tohoto filmu.

Díky tomu byly zcela nepřehlédnutelné. Bohužel právě Vivienne Westwood příliš pozitivní kritiku na tento film nepěla. Dokonce přiznala, že z premiéry tohoto filmu odešla již po prvních deseti minutách promítání. Vivienne vytvořila řadu originálních netradičních klobouků. Jeden z nich měla na sobě právě Sarah Jessica Parker na premiéře filmu Sex ve městě. Nedávno jsme mohli její netradiční klobouk vidět na královské svatbě prince Williama. Jeho sestřenice Beatrice měla na sobě béžový klobouk, kterého si všiml skutečně každý a žádného módního experta nenechal chladným.