Margiela/Galliera, 1989 – 2009

Kde: Paříž
Kdy: Od 3. března do 15. července

Retrospektivní výstava v Paříži, jež byla věnována jednomu z nejvlivnějších belgických návrhářů Martinovi Margielovi (a jeho labelu Maison Margiela), mapuje a přibližuje jeho kariéru od jara 1989 do léta 2009. Přehlídka konající se v nádherných prostorách městského muzea zaměřeného na módu, Pallais Galliera, představí přes 130 rób, siluet a jedinečných archivních dokumentů.

Gianni Versace RETROSPECTIVE

Kde: Berlín
Kdy: Od 30. ledna do 14. dubna

Svou první přehlídku uspořádal Gianni Versace v německém Lippstadtu. První výstavu zase v Berlíně. Gianni měl k Německu zvláštní pouto a vždy ho k němu cosi přitahovalo, proto není divu, že to je právě Berlín, kde se nyní koná největší retrospektivní výstava Versaceho celoživotního díla. Zahrnuje ikonické kousky, které během své kariéry vytvořil, ale také modely od soukromých sběratelů a Gianniho nejbližších přátel. Výstava je k vidění v neoklasicistním paláci Kronprinzenpalais, tak ji moc neodkládejte, protože brzy končí.

Musée Yves Saint Laurent 

Kde: Paříž
Kdy: Od 3. října 2017 do 9. září 2018

Za zmínku rozhodně stojí i obměněná výstava slavného návrháře Yves Saint Laurenta, jež je najdete přímo v centru Paříže na 5 avenue Marceau, kde designér téměř 30 let pracoval. V rámci expozice tak budete mít možnost nahlédnout do archivů módního domu, prohlédnout si soukromé skici, fotografie, Yvesovu pracovnu, nejikoničtější módní kousky či slavné portréty od Andy Warhola.

Azzedine Alaïa: The Couturier

Kde: Londýn
Kdy: Od 10. května do 7. října

V květnu se v Design Museum v Londýně uskuteční oficiální výstava couture modelů tuniského módního návrháře Azzedine Alaïa, který zemřel v listopadu minulého roku. Všech 60 modelů, které budete moct vidět, vybíral sám Alaïa, jedná se tedy převážně o jeho nejoblíbenější kousky a nejpovedenější večerní róby.

Dior: From Paris to the World

Kde: Denver, USA
Kdy: Od 18. listopadu 2018 do 3. března 2019

Pokud jste nestihli velkolepou pařížskou výstavu mapující 70 let u Diora, nezoufejte. Muzeum umění v Denveru představí novou expozici Dior: From Paris to the World, jež bude obsahovat přes 140 couture šatů, doplňků, fotografií, skic a videí odhalujících historii a vývoj značky od samotného založení Christianem Diorem až po nynější kreativní ředitelku Marii Grazii Chiuri.

Fashioned from Nature

Kde: Londýn
Kdy: Od 21. dubna do 27. ledna. 2019

Jedinečná britská přehlídka zobrazující komplexní vztah mezi přírodou a módou od roku 1600 až po současnost se bude konat v hlavním městě Londýně. Ještě větší zážitek zcela jistě dodají honosné prostory muzea Victoria and Albert, takže se rozhodně máte na co se těšit.