Paris Fashion Week, část I.: Geniální Margiela i femininní Dior

/ Redakce

Paris Fashion Week zakončil celý módní měsíc, v němž jsme měli možnost podívat se na kolekce pro jaro a léto 2019 v New Yorku, Londýně, Miláně a nakonec v Paříži. Připravili jsme proto pro vás výběr nejlepších kolekcí, které jsme měli možnost vidět na poslední zastávce. Nebude chybět Dior, Maison Margiela, Chloé, Saint Laurent ani Rick Owens.

Maison Margiela

„Vše je o vzpomínce,” vysvětlil kreativní ředitel Margiely, John Galliano, v backstagi přehlídky. S novou kolekcí se vrátil zpět do 80. let, kdy ve dne studoval na Central Saint Martins a v noci pracoval na tom, aby se dostal do Národního divadla jako kostymér. Galliano ví, jak vytvořit specifickou a nezapomenutelnou show. Tentokrát vzal několik pánských obleků a plášťů a ty posléze rozstříhal, nebo na ně něco načrtl, přidal holografické materiály, lesklé boty a průhledné kousky. „Nejsou zde žádná pravidla – vy píšete knihu,” dodal návrhář na konci přehlídky.

 

Saint Laurent

Pokud existuje něco, co si Francie během 60., 70. a 80. let vydobyla, tak je to volnost, co se pohlaví týče. Díky Yves Saint Laurentovi a fotografovi Helmutu Newtononovi byly ženy vybízeny k tomu, aby měly stejnou sílu jako muži. Začaly se proto oblékat sofistikovaně. Nynější kreativní ředitel Anthony Vaccarello se rozhodl respektovat tento postoj a vytvořil k němu náležitou kolekci. V těsné blízkosti Eiffelovy věže tak prezentoval magickou kolekci, ve které převažovala černá barva. Nechyběly hluboké výstřihy do V, dnes již typické pro tento label, maxi pásky, zdobené košile, pánské i dámské klobouky, kalhoty s vysokým pasem nebo mini šaty.

 

Christian Dior

Tanec. Nejdůležitější aspekt nové Ready-to-Wear přehlídky labelu Dior. Láska k pohybu se promítla téměř do celé kolekce a nechyběly ani tanečníci ladně kroužící kolem modelek v synchronizovaných choreografiích. Christian Dior byl znám svou zálibou v tanci, o čemž svědčí mnoho archivním dokumentů a fotografií. I to je jeden z důvodů, proč se Chiuri rozhodla pro toto téma. Sbírka v jemných nude odstínech odhaluje podstatu v lehkosti a extrémní pružnosti. Nechyběla ani legendární kabelka ve tvaru koňského sedla tzv. saddle bag, kterou před lety vytvořil John Galliano a Maria ji vrátila na trh.

 

Chloé

Hranice mezi odcházením a unikáním z reality se stalo hlavním tématem nové kolekce kreativní ředitelky Natachy Ramsay-Levi pro Chloé. Inspiraci nabrala v Maroku a na Ibize. Návrhářka záměrně zkombinovala luxusní kabelky s méně formálními outfity určenými spíše na dovolenou a použila je jako inspiraci na formal wear. Důležitým prvkem se staly také masivní šperky v podobě chokerů, náušnic a specifických pásků, které chytře dotvářely celý look.

 

Rick Owens

Owens je obecně považován za velmi intuitivního návrháře. Dokáže plně podtrhnout problémy naší doby a následně je interpretovat. Minulý rok uvedl kolekci na velmi diskutované téma – krizi s uprchlíky. Tento rok se nechal inspirovat celosvětovou kampaní #MeeToo, která bojuje proti sexuálnímu obtěžování. Mezi inspirací však nalezneme i architekturu, zejména pak Babylonskou věž a Věž třetí internacionály, nikdy nezrealizovaný projekt sovětského architekta Vladimira Tatlina.

Foto: Vogue.com