Pospí si hlavně mladí, přesto jsou unavení

Únavu obvykle přičítáme nedostatku spánku. V této souvislosti je zajímavé, že kromě dětí, které nebyly do průzkumu zařazeny, spí nejdéle mladí lidé ve věku 15 až 29 let. Osm a více hodin denně z nich spí rovných 25 %. Přesto se ale cítí více unavení než lidé ve věku od 30 do 44 let, kteří spí výrazně méně.

Místo kávy pomáhají peníze

Zažitou představou je unavený člověk třímající hrnek s kávou, energetický nápoj nebo alespoň sladkost. V rámci průzkumu se přitom k tomuto řešení únavy přihlásilo pouhých 12,5 % dotázaných. Pověst klasických „životabudičů“ v průzkumu zachránili lidé, kteří spí denně 6 a méně hodin, z nichž na ně spoléhá téměř 24 %.

Odpočinek na úkor koníčků a rodiny

Na únavu nejvíce doplácejí volnočasové aktivy, které kvůli ní omezuje téměř 32 % dotázaných. Rovněž ve třetině případů má únava dopad na partnerský a rodinný život. V zaměstnání s ní bojuje přibližně čtvrtina respondentů.

Často opomíjená příčina únavy

Mezi nejčastěji jmenované příčiny únavy patří již zmíněný nedostatek spánku a spolu s ním také stres a příliš mnoho povinností.

Železo

Kromě pocitu únavy a vyčerpání patří k projevům nedostatku železa například lámavé nehty, k nimž se v průzkumu přiznalo necelých 27 % žen, a suché a lámavé vlasy, které trápí 29 % oslovených žen. Řada lidí však ani neví, že nedostatkem železa vůbec trpí, protože jde o v podstatě nespecifické projevy, které v každodenním shonu často přehlížíme.

Floradix tablety se železem

Foto: shutterstock.com; archiv firem