MBPFW: Minimalismus Borise Hanečky

/ Redakce

Sobotní podvečer patřil slovenskému návrháři Borisu Hanečkovi, který na MBPFW předvedl svou kolekci pro jaro/léto 2015.

Boris Hanečka vystudoval ateliér oděvního designu na VŠVU v Bratislavě. V dnešní době se věnuje navrhování šatů pro moderní, silné a k sobě zcela upřímné ženy. Jeho tvorba se vyznačuje smyslem pro stavbu oděvu a detail, které se propojují v dynamickém a sofistikovaném provedení.

Boris Hanečka

Boris Hanečka

Slovenský designér se nechal pro svou kolekci inspirovat legendárním výtahem paternoster a nese tak i jeho název.  V přeneseném slova smyslu nese pojmenování z latinské motlidby Otče náš. „Ideový základ kolekce se odvíjí právě od jeho mechanismu, který je založen na potřebě lidí svobodně nastupovat a vystupovat, neustále se přesouvat, kolísat. Vizuálně se pak výtah v modelech odráží orámováním jednotlivých výseků, z nichž vzniká v siluetě koláž ústící do hry s proporcí,“ vysvětluje Boris.

Boris Hanečka

Boris Hanečka

Minimalisticky střižené šaty s límečky střídali průsvitné vlající topy, kalhoty i krátké sukně. Z barev převládala kontrastní černo bílá kombinace, fialová, béžová, okrová i jasné odstíny modré. Zajímavé střihy pak umocňovalo i líčení a na závěr i pokrývky hlavy, které poháněl vzduch.

Foto: Martin Franěk